Polska i Słowenia jednym głosem ws. Wspólnej Polityki Rolnej

Polska i Słowenia jednym głosem ws. Wspólnej Polityki Rolnej
Minister Krzysztof Jurgiel oraz wicepremier Dejan Židan (fot.minrol.gov.pl)

Stanowiska Polski i Słowenii w wielu kwestiach są zbliżone, np. w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, podwójnej jakości produktów czy relacji rolnik-przetwórca-handel - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

• We wtorek (24 października) odbyły się rozmowy ministra Jurgiela z wicepremierem Słowenii i ministrem rolnictwa Dejanem Żidanem.

• Oba państwa stoją na stanowisku, że w związku z wyzwaniami, jakie stoją przed rolnikami, potrzebna jest silna, wsparta finansowo przyszła Wspólna Polityka Rolna - powiedział na konferencji Żidan.

Jak mówił Żidan, rozmowa dotyczyła także własności ziemi rolnej. Powiedział, że w tej sprawie zgadza się z polskim ministrem, gdyż on również patrzy na ziemię jako na bogactwo, a nie jako na dobro rynkowe. Żidan zapewnił, że będzie w tej sprawie popierał Jurgiela m.in. na forum UE.

Żidan podziękował za poparcie w sprawie ustanowienia Światowego Dnia Pszczół. To słowacka inicjatywa, która w czerwcu zyskała poparcie wszystkich krajów. Dlaczego walczymy o pszczoły, bo każda trzecia łyżka pokarmu jest zależna od pszczół; pszczoły z powodu zmian klimatycznych i działań człowieka stają się gatunkiem zagrożonym - wyjaśnił wicepremier Słowenii.

"Spodziewamy się, że w grudniu tego roku na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbędzie się głosowanie w tej sprawie" - powiedział Żidan. Światowy Dzień Pszczół ma być odchudzony 20 maja.

Minister Jurgiel poinformował, że rozmowy dotyczyły także tzw. łańcucha żywnościowego, czyli relacji między producentem rolnym, przetwórcą i handlem. Mówił, że potrzebne są rozwiązania na szczeblu unijnym, które by eliminowały nieuczciwe relacje, szczególnie w handlu. Dodał, że w tym zakresie "Polska i Słowenia mają "wspólny język".

Poruszono też sprawę podwójnej jakości żywności i tu oba kraje się zgadzają, że "KE powinna ustalić zasady przeprowadzania kontroli w poszczególnych państwach, a następnie w prawie unijnym zabezpieczyć rozwiązania, które będą eliminowały takie praktyki". Chodzi o to, że niektóre firmy zachodnie sprzedają produkty po taką samą marką, ale ich składy różnią się na macierzystym rynku i na rynku krajów Europy środkowo-wschodniej.

Zdaniem Jurgiela jednak najważniejsza jest Wpólna Polityka Rolna. W listopadzie KE przedstawi projekt zmian w WPR po roku 2020. "Ważne jest byśmy wybrali te elementy wspólne, które będziemy wspierali. Naszym zadaniem jest to utrzymanie co najmniej takiego budżetu, jaki jest w obecnej perspektywie, utrzymanie I i II filara WPR i silnego zarządzania kryzysowego" - powiedział minister.

Żidan poinformował, że do Polski przyjechał z delegacją biznesową. Przedstawiciele biznesu w poniedziałek uczestniczyli w otwarciu nowej inwestycji słoweńskiej w Polsce, czyli Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie (woj. lubelskie).

We wtorek odbyło się forum biznesu i spotkania be2be. W spotkaniu wzięli udział wicepremier Żidan i minister Jurgiel.

Jurgiel poinformował, że Polska słynie z produkcji żywności wysokiej jakości. W tym roku eksport produktów rolno-spożywczych z Polski może osiągnąć poziom 25 mld euro, dodatnie saldo ma wynieść ok. 7 mld euro.

Żidan zapewnił, że Polska jest ważnym partnerem handlowym dla Słowenii. W ubiegłym roku wymiana handlowa między oboma państwami wyniosła 1,5 mld euro, a w tym roku ma szanse osiągnąć poziom 2 mld euro.

Jeżeli chodzi o eksport ogółem, to Słowenia więcej eksportuje do Polski niż importuje. Natomiast w przypadku handlu żywnością, to Polska więcej sprzedaje w Słowenii swoich produktów niż kupuje ich z tego kraju.

W 2015 r. Polska wyeksportowała do Słowenii żywność o wartości 99,7 mln euro, w 2016 - za 107,5 mln euro, Import w tym czasie wyniósł odpowiednio 8,9 mln euro i 11,5 mln euro. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku Polska sprzedała w Słowenii produkty rolne o wartości 74,2 mln euro, a sprowadziła za 14,5 mln euro.

Polska eksportuje do Słowenii głównie papierosy, mięso, mleko wyroby czekoladowe i cukiernicze oraz wyroby spożywcze, sprowadza zaś przetwory spożywcze, ciasto i wyroby czekoladowe. 

 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska i Słowenia jednym głosem ws. Wspólnej Polityki Rolnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!