Polityka handlowa Trumpa natrafiła na przeszkodę, nazywa się rzeczywistość

Polityka handlowa Trumpa natrafiła na przeszkodę, nazywa się rzeczywistość
Donald Trump w kampanii wyborczej w 2016 r. zapowiadał ostry kurs wobec handlowych umów z sąsiadami. W ocenie zebranych w Katowicahc na Europejskim Kongresie Gospodarczym nawet pozycja prezydenta USA nie pozwoli tak łatwo zerwać wspomnianych umów. (fot.:https://twitter.com/POTUS)

Po stu dniach od zaprzysiężenia Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA widać pierwsze zmiany w jego polityce gospodarczej. Ostry kurs kampanii natrafił na opór, którym jest nic innego, jak rzeczywistość gospodarcza świata. Było to jasne dla gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego w maju br.

• Sylwetka Trumpa i jego polityczne decyzje jawią się jako pewna szansa dla przedstawiciela polskiego MSZ, który gościł w Katowicach, Grzegorza Kozłowskiego. Nie wykluczył on obecności Trumpa we Wrocławiu w tym roku.

• Zapytani o to, czy USA się zamknie na świat, przedstawiciele amerykańskich przedsiębiorstw mówili 12 maja, że jest to mało prawdopodobne. Dla Jacka Czerniaka (Citi) i dla Tonyego Housha (Amerykańska Izba Handlowa) pragmatyka zwycięża zawsze w działaniach gospodarczych za oceanem.

• Tymczasem smutną konkluzję debaty dla Donalda Trumpa wygłosił Carlos E. Pinerua z Banku Światowego. W jego optyce zapowiedzi Trumpa w kwestii protekcjonizmu nie są realne, bo straty, jakie w jej wyniku poniosłyby amerykańskie przedsiębiorstwa, są po prostu zbyt wielkie. Za przykład posłużyła mająca być pierwotnie zerwana, a najprawdopodobniej renegocjowana, umowa NAFTA.

****

W roku amerykańskich wyborów (2016), które zwyciężył Donald Trump, po raz pierwszy od wielu lat poddawano w wątpliwość stabilność relacji geostrategicznej Europa – USA. Takie postawienie sprawy nie umknęło zebranym na Europejskim Kongresie Gospodarczym w maju 2017 roku. W rozmowie zatytułowanej „Przyszłość współpracy gospodarczej Europa - USA” dominowała spokojna ocena przyszłości, choć nie zabrakło pytania o TTIP. Porozumienie handlowe między USA i UE wisi na włosku po fiasku CETA.

Obecny w Katowicach Grzegorz Kozłowski, reprezentujący Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (MSZ), zaakcentował, że USA i Europa mają przed sobą nową perspektywę, której symbolem jest nowy prezydent w Białym Domu. Na szczęście, wraz z końcem kampanii, od mocnych słów Donald Trump miał przejść do realnej, spokojnej polityki.

Trump jeszcze w tym roku w Polsce?

W wypowiedzi Kozłowskiego pojawił się też mocny akcent polski. MSZ, podobnie jak cały polski aparat dyplomatyczny, mają zabiegać o przyjazd w tym roku Donalda Trumpa do Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska będzie odbywać się Forum Państw Trójmorza. Rząd i MSZ liczy, że uda się w dniach 6 i 7 lipca gościć Trumpa w tym mieście.

Kozłowski nie ujawnił szczegółów, a o samym Trumpie mówił:

- Był kandydatem antyestablishmentowym i jego hasła America First, protekcjonizm czy nawet decyzje takie, jak niekontynuowane projekty Baracka Obamy, pokazują rosnący dystans USA do prawa międzynarodowego i organizacji handlu światowego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polityka handlowa Trumpa natrafiła na przeszkodę, nazywa się rzeczywistość

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!