XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Politycy i umowy śmieciowe: wyborcze wyścigi

Politycy i umowy śmieciowe: wyborcze wyścigi
Fot. Fotolia

Przez lata w sprawie umów śmieciowych podział opinii był zazwyczaj dość klarowny: biznes zazwyczaj je popierał, związki zawodowe - potępiały, gospodarczy liberałowie byli za, a formacje o "prospołecznym" nastawieniu - krytykowały. Rok 2015, czas podwójnych wyborów w Polsce, sporo tu jednak zmienił.

Jakie są dziś, w połowie sierpnia, opinie głównych ugrupowań,ubiegających się o głosy w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu? Poniżej w lakoniczny, syntetyczny sposób charakteryzujemy poglądy głównych formacji politycznych.

PiS: W stronę końca

Partia opowiada się docelowo za całkowitą likwidacją tzw. umów śmieciowych i zastąpienie ich umowami o pracę, szczególnie w sferze zatrudnienia publicznego. Jednym z kroków, mających doprowadzić do ograniczenia śmieciówek ma być ich ozusowanie.

PO: Ograniczenie

Sposobem na ograniczenie tzw. umów śmieciowych ma być ozusowanie wszelkich umów cywilnoprawnych. Takie rozwiązanie - przy jednoczesnym wsparciu pracodawców zatrudniających na podstawie umowy o pracę - powinno zdecydowanie skurczyć uciekanie się do umów śmieciowych.

SLD: Równość przede wszystkim

Umowy inne niż umowy o pracę powinny nadal istnieć w polskim systemie prawnym. Trudno wyobrazić sobie proste roboty - jak pomalowanie ściany lub napisanie podania - wykonywane na podstawie umowy o pracę...

Istotą proponowanej przez lewicę zmiany jest zrównanie fiskalne wszystkich typów umów, czyli doprowadzenie do tego, że będą identyczne lub bardzo zbliżone podatkowo (w rozumieniu wszystkich obciążeń fiskalnych dotyczących umowy).

Kukiz’15: Mniej opodatkowania

Receptą na ograniczenie nadużywania umów cywilnoprawnych powinno być - po pierwsze - zmniejszenie opodatkowania pracy, po drugie - zrównanie w opodatkowaniu wszystkich form prawnych świadczenia pracy i - po trzecie wreszcie - stworzenie nowego modelu rynku pracy.

Pewnym wzorem może być tu model duński (tzw. flexicurity), czyli połączenie elastyczności rynku pracy z lepszym zabezpieczeniem socjalnym dla ludzi z pracy zwolnionych. Tylko podchodząc do problemu kompleksowo można rozwiązać problem nadużywania umów cywilnoprawnych.

KORWiN: Likwidować!

Trzeba zlikwidować umowy "gówniane" (cytat dosłowny - przyp. red.), kontrolowane przez Kodeks Pracy (i ten trzeba zlikwidować!). Dlaczego Kodeks wtrąca się w układ między pracodawcą a pracownikiem? To, na jakich warunkach będą ze sobą współpracować - czy np. z tygodniowym czy z 22-dniowym czy trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia - powinno być indywidualną umową, której zasady ustalają jej strony .

PSL: urzędy dopomogą

Istotnym sposobem na ograniczenie umów śmieciowych - według ludowców - jest ich ozusowanie. Oprócz tego, w walce z nadużywaniem umów cywilno-prawnych należy wzmocnić Państwową Inspekcję Pracy i sądy pracy.

W tekście po części bazowaliśmy na źródłach pośrednich, po części - na konkretnych odpowiedziach politycznych ugrupowań na nasze pytanie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politycy i umowy śmieciowe: wyborcze wyścigi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!