Politycy chcą bronić rolników przed dyktatem marketów

Politycy chcą bronić rolników przed dyktatem marketów
Wzmocnieniu uległaby pozycja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przypadku stosowania przez sieci nieuczciwych praktyk to właśnie prezes UOKiK miałby wydawać odpowiednie decyzje administracyjne, a w dalszej kolejność także nakładać kary finansowe. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Partie podejmują działania w celu zjednania sobie zwolenników. Także branża rolno-spożywcza doczekała się propozycji, które mogą zaważyć na jej funkcjonowaniu. Istotnym zagadnieniem stały się problemy w relacjach między sieciami handlowymi a ich dostawcami.

Pod koniec maja do laski marszałkowskiej trafił projekt ustawy autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczący zwalczania nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów.

Zgodnie z przedłożonymi propozycjami wzmocnieniu uległaby pozycja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przypadku stosowania przez sieci nieuczciwych praktyk to właśnie prezes UOKiK miałby wydawać odpowiednie decyzje administracyjne, a w dalszej kolejność także nakładać kary finansowe.

Jak przekonuje Krzysztof Borkowski z PSL, projekt różni się od ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która nie normuje wszystkich spraw. W obowiązujących regulacjach brak jest przepisów o charakterze karnym, w związku występują problemy z ich egzekwowaniem.

- Jakim partnerem dla ogromnych sieci handlowych jest mały, średni a nawet duży dostawca? Żadnym. Jeżeli zwróci się do sądu przeciwko sieci, to nie tylko w niej, ale także w innych straci kontrakty. Nikt nie będzie chciał od niego kupować - zauważa Krzysztof Borkowski.

Dodaje również, że nikt nie powinien pobierać opłaty za wprowadzenie produktu na sklepowe półki bez względu, czy jest to wielka sieć handlowa, czy jedynie mały przedsiębiorca.

- Marże handlowe i tak są wysokie. Producentom nikt nie płaci za sam fakt wytwarzania przez nich produktów. Polska musi zmienić orientację. Nasza gospodarka powinna być nastawiona na wytwarzanie. Kraje takie jak Niemcy czy Chiny, które są oparte na produkcji, rozwijają się. U nas kapitał jest bardzo ruchliwy. Jak grzyby po deszczu rozwijają się instytucje handlowe, podczas gdy samych producentów tak szybko nie przybywa, a wręcz przeciwnie ubywa - zauważa poseł Borkowski.

Zdaniem posła Artura Dunina z Platformy Obywatelskiej, zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, problem nieuczciwych praktyk jest istotny i nie można go bagatelizować.

Najważniejszym jest, aby dostawcy mieli pozycję równorzędną z ich odbiorcami. Często jednak zdarza się, że ceny w sklepach znacznie odbiegają o tych, które uzyskują sami rolnicy. Pomimo obniżek cen w skupach, produkty na półkach sklepowych nie tanieją. Do tego dostawcy nie zawsze w pełni świadomie zawierają umowę z sieciami handlowymi.

- Powinniśmy dążyć do stworzenia przepisów analogicznych do obowiązujących w przypadku prawa bankowego. Dostawcy muszą mieć wiedzę na temat tego, jakie umowy podpisują. Ich interesy powinny być w odpowiedni sposób chronione - zauważa w poseł Dunin.

Przyznaje jednak, że wprowadzenie nowych rozwiązań musi się odbyć z poszanowaniem wolności gospodarczej. - Problem jest istotny, ale nie możemy wylać dziecka z kąpielą. Pamiętajmy, że w Polsce każdy ma prawo do założenia działalności gospodarczej. Nowe regulacje nie mogą jej ograniczać - wyjaśnia.

Trudno jednak przewidywać, czy Prawo i Sprawiedliwość poprze złożony projekt. Zwłaszcza, że politycy tej partii opracowują własne rozwiązania, które zamierzają zgłosić tuż po wyborach.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politycy chcą bronić rolników przed dyktatem marketów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!