REKLAMA

Podpisano list o polsko-szwedzkiej współpracy portowej na morzu

  • Autor: GP
  • 30 sierpnia 2016 12:50
Podpisano list o polsko-szwedzkiej współpracy portowej na morzu Rozwija się współpraca między polskimi i szwedzkimi podmiotami portowymi. Na tę chwilę podpisano list intencyjny. (fot.:mgm.gov.pl)

• Polskie i szwedzkie podmioty portowe podpisały list intencyjny o współpracy.
• Polskie Ministerstwo Gospodarki Morskiej (MGM) reprezentował w czasie sygnowania dokumentów Paweł Brzezicki, wiceminister w MGM.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej poinformowało w poniedziałek (29 sierpnia), że podsekretarz stanu w resorcie Paweł Brzezicki był świadkiem podpisania kluczowego listu intencyjnego między polskimi i szwedzkimi podmiotami portowymi.

Na pokładzie promu Mazovia w porcie Ystad (Szwecja) przedstawiciele spółek portowych obu krajów oraz polskiego armatora promowego podpisali dokument dotyczący współpracy związanej z rozbudową portu oraz budową dwóch nowych promów typu ro-pax.

Podpisy pod dokumentem złożyli Dariusz Słaboszewski, prezes Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Piotr Redmerski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej oraz Bjorn Bostrom, prezes Portu Ystad.

Miasto Ystad jest miastem partnerskim polskiego portu w Świnoujściu, źródło: mgm.gov.pl

Polski armator zadeklarował, iż jeden z dwóch nowych promów zamierza już w 2019 roku wprowadzić do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad. Aby duże nowe jednostki mogły pływać na tej linii, szwedzki port musi dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża. Do tego właśnie zobowiązali się przedstawiciele portu Ystad.

W siedzibie portu w Ystad doszło też do spotkania przedstawicieli obu krajów na szczeblu rządowym. W czasie niezobowiązujących rozmów dyskutowano na temat możliwości dalszej współpracy i ewentualnych planach inwestycyjnych.

Port w Ystad to bałtycka przystań morska. Szwedzkie miasto jest partnerskim ośrodkiem miejskim Świnoujścia od 1990 roku. Promy łączące Ystad ze Świnoujścia kursują między polskim, a szwedzkim portem regularnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA