Podatek od kopalin. Czy chodzi tylko o wybory do sejmu?

Podatek od kopalin. Czy chodzi tylko o wybory do sejmu?
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zapowiedź rządu, że kwestia podatku od miedzi i srebra zostanie przeanalizowana zbiegła się w czasie z przygotowanym przez PiS projektem ustawy zwalniającej KGHM z tego podatku. Co takiego się stało, że rząd i opozycja próbują sobie zjednać KGHM? Czy chodzi tylko o wybory?

Zarządzana przez Herberta Wirtha spółka od lat przynosiła krociowe zyski. Łakomie spoglądali na nie politycy. Problem w tym, że KGHM to spółka giełdowa. Dzieli się co prawda zyskiem z akcjonariuszami tyle, że sprawiedliwie. Ile masz akcji KGHM, tyle będziesz miał dywidendy. Dla Skarbu Państwa kontrolującego niespełna trzecią część papierów spółki oznaczało to, że aż 70 proc. wypłacanej dywidendy pójdzie do akcjonariuszy.

Czy chęć większego zarobku MSP na KGHM stała się powodem nałożenia podatku? Według rozmówców z branży mogło być to jedną z głównych przyczyn. Od początku nałożony podatek był krytykowany. Po pierwsze zbyt wysoki, po drugie nie uwzględniający koniunkturalności na rynku metali, po trzecie nałożony na jedną konkretną tylko spółkę.

Dopóki jednak w KGHM działo się dobrze, dopóty kwestia podatku nie stała się jednym z głównych wydarzeń politycznych.

Co takiego się stało?

Po pierwsze podatek (około 2 mld złotych rocznie) dość skutecznie pomniejszył zyski firmy. A to przełożyło się na inne podatki. Nie trzeba chyba dodawać, że podatek był od początku krytykowany przez władze Dolnego Śląska, a zwłaszcza przez samorządowców z miast gdzie znajdują się kopalnie i huty KGHM. Od początku zgodnie oni mówili, że podatek jest zbyt wysoki.

Po drugie zmieniło się otoczenie ekonomiczne. Podatek został nałożony w okresie względnej koniunktury na miedź. Jednak obecny rok jest pod tym względem fatalny. Po tym, gdy okazało się, że gospodarka Chin ma problemy, cena metalu spadła do nie notowanego od lat poziomu. Podatek w obecnej wysokości według części specjalistów mógłby spowodować poważne problemy KGHM i przyczynić się do tego, że spółka w tak niesprzyjającym otoczeniu rynkowym będzie miała trudności.

Po trzecie w końcu i kto wie czy nie najważniejsze, pod koniec października mamy wybory parlamentarne. Dolny Śląsk to region szczególnie ważny dla Platformy Obywatelskiej, tymczasem sprawa KGHM rzucała się cieniem na rządzących.

Co zmieni się w podatku i czy w ogóle dojdzie do zmian, będzie wiadomo najwcześniej za dwa tygodnie. Już teraz jednak mamy pierwszych beneficjentów zapowiadanych zmian. W ciągu kilku dni, gdy pogłoski o tym, że MSP może ulżyć KGHM stały się faktem kurs akcji spółki poszybował z poniżej 85 złotych za akcję spółki na ponad 99 zł.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podatek od kopalin. Czy chodzi tylko o wybory do sejmu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!