PO i PSL: polityka energetyczna urzeczywistnia się w polityce rządu

PO i PSL: polityka energetyczna urzeczywistnia się w polityce rządu
Fot. Fotolia

Przedstawiciele PO i PSL wskazują, że polityka energetyczna tych partii urzeczywistnia się w polityce obecnego rządu tworzonego przez obie partie i aczkolwiek w szczegółach poglądy obu partii mogą się różnić, co m.in. pokaże dopiero ogłoszenie programu wyborczego przez PO, to partie te nie potępiają w czambuł polityki klimatycznej.

W Warszawie pod hasłem "Polityka Klimatyczno-energetyczna Polski w aspekcie pakietu klimatycznego w programach głównych partii politycznych" odbyło się otwarte spotkanie Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele PO - Konrad Niklewicz, dyrektor zarządzający Instytutu Obywatelskiego, Komitet wyborczy Platforma Obywatelska RP i PSL - Jerzy Witold Pietrewicz, który jest wiceministrem gospodarki.

- Jestem o tyle w trudnej sytuacji, że program partii, którą mam zaszczyt reprezentować jeszcze nie został ogłoszony. Wkrótce będzie ogłoszony i wówczas dużo łatwiej byłoby mi mówić. Na razie muszę pozostać na pewnym poziomie ogólników, ale z drugiej strony mam o tyle proste zadanie, że dotychczasowy program PO w zakresie polityki klimatycznej, polityki energetycznej, jest realizowany przez rząd, który PO ma zaszczyt współtworzyć (...). Efektem tego programu były ustalenia na październikowym szczycie w 2014 roku - wskazywał Konrad Niklewicz.

Naturalnie chodziło o tzw. unijny szczyt klimatyczny, podczas którego rząd premier Ewy Kopacz zgodził się na tzw. II pakiet kllimatyczny, czyli zaaprobował ramowe cele unijnej polityki klimatyczno-energetycznej na lata 2021-2030, a w tym m.in. redukcję CO2 o 40 proc. do 2030 roku i zarazem wynegocjował pewne derogacje dla polskiego sektora energetycznego, a w tym utrzymanie puli bezpłatnych uprawnień do emisji CO2.

- My uważamy, że polityka klimatyczna jest faktem, musimy z tym faktem żyć i musimy znaleźć takie miejsce w tym europejskim kontekście , żeby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne dla obywateli, dla polskiej gospodarki, ale też starać się realizować nadrzędne cele związane z polityką klimatyczną. Mam wrażenie, że dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której do coraz większej części społeczeństwa nie tylko polskiego , ale europejskiego, światowego zaczyna docierać fakt, że zmiany klimatyczne dzieją się naprawdę, że to nie jest wymysł grupy naukowców, którzy coś sobie w modelach meteorologicznych wyliczyli (...). Będzie (w programie wyborczym PO - red.) podkreślenie roli węgla w polskiej energetyce , ale jednocześnie będzie podkreślenie faktu, że trzeba politykę klimatyczną realizować - informował Konrad Niklewicz, który podał także, że PO szacuje wartość wszystkich mechanizmów wsparcia energetyki wynegocjowanych w październiku ub.r. na około 50 mld zł.

- To jest pewnie kwota, która nie wystarcza na całkowite zaspokojenie wszystkich potrzeb, ale mam przekonanie, że może w zasadniczy sposób pomóc w transformacji polskiego sektora energetycznego w perspektywie roku 2030. W najbliższych miesiącach następny rząd będzie musiał się skupić na bardzo poważnym wzywaniu tj. negocjacji nowej dyrektywy ETS, która doprecyzuje to co zostało ustalone na październikowym szczycie UE, bo musimy zagwarantować, że wszystkie ustalenia na szczeblu politycznym znajdą swoje odzwierciedlenie w zapisach dyrektywy - wskazywał Konrad Niklewicz.

Jerzy Witold Pietrewicz wskazał z kolei, że patrząc przez pryzmat partii PSL to polityka energetyczna, tak jak podkreślał Niklewicz, urzeczywistnia się w polityce rządu, chociaż, jak powiedział, "może spojrzenie samej partii jest w pewnych niuansach inne". W każdym razie PSL jest dalekie od całkowitego potępiania polityki klimatycznej.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!