Plany PiS dotyczące naprawy rynku zdrowia - czy da się je zrealizować? Eksperci oceniają

Plany PiS dotyczące naprawy rynku zdrowia - czy da się je zrealizować? Eksperci oceniają
Najgłośniejszą werbalizacją zmian w ochronie zdrowia przez PiS była deklaracja likwidacji NFZ (fot.shutterstock)

Podczas kampanii wyborczej ze strony Prawa i Sprawiedliwości padło wiele deklaracji dotyczących naprawy sektora ochrony zdrowia. Jakie będą to zmiany i w jakim kierunku?

Zdaniem dra Adama Kozierkiewicza, eksperta rynku medycznego, najgłośniejszą werbalizacją zmian w ochronie zdrowia przez PiS była deklaracja likwidacji NFZ i uzależnienie wpływów do systemu od środków z budżetu państwa.

Likwidacja NFZ nie może być gwałtowna

- Zapewne zostaną podjęte te zapowiadane działania. Jednak musi istnieć jakaś administracja do dystrybucji 70 mld zł. Nie spodziewam się, aby w tym zakresie nastąpiła jakaś gwałtowna i chaotyczna likwidacja, w szczególności oddziałów wojewódzkich Funduszu. Raczej nastąpi podporządkowanie ich innym strukturom zwierzchnim - mówi dr Kozierkiewicz.

- Natomiast w przypadku źródeł finansowania ochrony zdrowia - budżet zamiast składka - przewiduję, że będzie to raczej połączenie tych dwóch źródeł. Zresztą ma to obecnie miejsce, tyle że zostanie to bardziej wyeksponowane. Pozbywanie się składki od osób, które pracują, byłoby niezasadne, ponieważ zmniejszałoby motywację do legalizacji zatrudnienia - dodaje ekspert.

Jak przekonuje dr Kozierkiewicz, skutkiem zlikwidowania składki zdrowotnej i przeniesienia całego ciężaru finansowania do budżetu byłby spadek oficjalnie zatrudnionych, ponieważ cześć pracowników przestałaby być zainteresowana podpisywaniem umów o pracę.

Zdaniem dra Kozierkiewicza ostatnie lata w ochronie zdrowia nie obfitowały w dobre zmiany. Np. złą zmianą był sztandarowy pakiet onkologiczny, którym chwaliło się PO. W teorii pomysł był oczywiście jak najbardziej właściwy, jednak w praktyce był realizowany bardzo źle. Wprowadził bowiem głównie ogromne obciążenia biurokratyczne, ubezwłasnowolnienie świadczeniodawców i lekarzy.

- Patrzę z nadzieją na zmiany w ochronie zdrowia zapowiadane przez PiS. Mam nadzieję, że między innymi biurokracja pakietu onkologicznego zostanie zlikwidowana - stwierdza ekspert.

Bezpłatne leki dla osób 75+

Jak z kolei przekonuje dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia, Uczelni Łazarskiego w Warszawie, właściwie jedyną propozycją, jaką PiS przygotował i deklaruje, że wprowadzi niezwłocznie, jest wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia.

- Kwestia likwidacji NFZ, zmiany finansowania ochrony zdrowia w oparciu o system budżetowy, stoi pod wielkim znakiem zapytania. W tym obszarze żadnych konkretnych propozycji rozwiązań nie ma. Jest tylko deklaracja, że „NFZ powinien przestać istnieć”. Mamy wstępną informację, że struktury wojewody mają odpowiadać za kontraktowanie świadczeń i ochrona zdrowia ma być finansowana z budżetu - stwierdza dr Gryglewicz.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Plany PiS dotyczące naprawy rynku zdrowia - czy da się je zrealizować? Eksperci oceniają

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!