XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Plan Morawieckiego: Przedsiębiorcy nie wiedzą, co wicepremier im oferuje

Plan Morawieckiego: Przedsiębiorcy nie wiedzą, co wicepremier im oferuje
Mateusz Morawiecki i premier Szydło stawiają za priorytet rządu pomoc dla przedsiębiorców. (fot.:youtube.com)

• 40 proc. przedsiębiorców słyszało o planie "100 Zmian Dla Firm”, który proponuje wicepremier Mateusz Morawiecki i Ministerstwo Rozwoju.
• Zaledwie 2 proc. zna jego szczegóły.
• Reszta, czyli 58 proc. nigdy nie spotkała się z projektem. Większość też nie wierzy, że wprowadzenie zapowiadanych ułatwień, cokolwiek zmieni w ich sytuacji.

Oceny programu wicepremiera Mateusza Morawieckiego podjęli się uczestnicy V Kongresu Rzetelnych Firm.

Okazało się, że większość nigdy nie słyszała o pakiecie – aż 56 proc. ankietowanych odpowiedziało w ten sposób. Dwóch na pięciu przedsiębiorców zetknęło się z tym projektem, jednak nie miało pojęcia o szczegółach proponowanych zmian. Zaledwie 2 proc. badanych wiedziało, na czym polega pakiet „#100zmianDlaFirm”, który stanowi część programu Mateusza Morawickiego i Ministerstwa Rozwoju.

Po przedstawieniu im najważniejszych założeń planu, prawie 57 proc. wyraziło poparcie dla niego. Ale choć plan Morawieckiego nie ma w zasadzie przeciwników (nieco ponad 5 proc. jest przeciw), to niepokojące jest to, że aż 38 proc. nie potrafi wyrazić o nim swojej opinii.

- Skoro przedsiębiorcy mają tak niską wiedzę na temat istotnych zagadnień, które bezpośrednio ich dotyczą, może to wskazywać na błąd komunikacji między rządem a firmami - mówi Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, organizatora spotkania i podmiotu, który grupuje 50 tys. przedsiębiorstw z sektora MSP. - Państwo powinno poświęć więcej wysiłku na przedstawienie zalet, które wynikają z wprowadzenia tych zmian. Jako Rzetelna Firma jesteśmy gotowi do pośredniczenia w takim dialogu.

Spośród wskazywanych celów planu, uczestnicy kongresu najczęściej wskazywali jako najważniejsze te, które dotyczyły relacji przedsiębiorca - państwo:
- złagodzenie przepisów prawa pracy wobec małych firm (23 proc.),
- mniej uciążliwe kontrole (19 proc.) i bardziej przyjazne relacje na linii obywatel - państwo (16 proc.).

Oprócz tego w grupie najistotniejszych problemów do rozwiązania znalazły się: sukcesja w przypadku śmierci jednoosobowych działalności gospodarczych (24 proc.) i łatwiejsze odzyskiwanie długów (18 proc.).

- Zjawisko zatorów płatniczych dotyka większość firm, powodując spore utrudnienia w prowadzeniu biznesu. Aż 71 proc. przedsiębiorców nie otrzymuje zapłaty w terminie. Dlatego propozycja Ministerstwa Rozwoju dot. ułatwienia odzyskiwania długów jest ważna. Brak pieniędzy w budżecie firmy odbija się nie tylko na właścicielu, ale też na jego pracownikach, dostawcach czy kontrahentach. Co prawda, jedna niezapłacona faktura nie zagraża płynności finansowej dużej firmy. Inaczej jest jednak w sektorze MSP, gdzie brak nawet jednej płatności może przesądzić o jej „być albo nie być” na rynku - tłumaczy Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Niepokojące jest jednak to, że przedsiębiorcy nie do końca wierzą, że pakiet uda się wprowadzić w życie. Co prawda wprost takie obawy wyraża tylko 20 proc. ankietowanych uczestników kongresu, a 40 proc. wierzy, że zmiany uda się wprowadzić w całości lub częściowo, to niepokojące jest to, że drugie tyle nie ma na ten temat wyrobionego zdania.

Czytaj: Jak w planie Morawieckiego wygląda polskie morze?

Przedsiębiorcy byli bardziej zdecydowani w ocenach, oceniając wpływ realizacji pakietu Morawieckiego na sytuację ich firm. 30 proc. badanych wierzy, że kondycja przedsiębiorstwa polepszy się. 5 proc. mówi otwarcie - proponowane zmiany odbiją się negatywnie na ich firmach. Zdaniem większości ankietowanych, a dokładnie 65 proc., nic się nie zmieni. - To potwierdza, że mamy nie tylko niski poziom zaufania w biznesie, ale także w relacjach rząd - przedsiębiorcy. Ci ostatni traktują nieufnie kolejne zapowiedzi zmian na lepsze, bo żadne wcześniejsze nie zostały zrealizowane - zauważa Sędłak.

Wśród przedsiębiorców zapytanych o to, czy rząd powinien ingerować w gospodarkę, co drugi odpowiedział, że „im mniej państwa w przedsiębiorczości, tym lepiej”. 46 proc. firm uważa, że państwo powinno odgrywać aktywną rolę w gospodarce i przedsiębiorczości. Tylko 4 proc. w tej kwestii nie zajęło żadnego stanowiska. ­

- W tym badaniu to jedyne zagadnienie, w którym odsetek przedsiębiorców niemających zdania jest tak znikomy. Z kolei odpowiedzi badanych, którzy wyrazili swoją opinie, są mocno spolaryzowane - jedna część popiera udział państwa w przedsiębiorczości, druga nie potrzebuje żadnej pomocy rządzących - dodaje prezes Rzetelnej Firmy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Plan Morawieckiego: Przedsiębiorcy nie wiedzą, co wicepremier im oferuje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!