PKB oczami Komisji Europejskiej. Ministerstwo Finansów jest zadowolone

PKB oczami Komisji Europejskiej. Ministerstwo Finansów jest zadowolone
Leszek Skiba ocenił, że jest się czym chwalić. - Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government) wyniósł 2,3 proc. PKB, czyli był najniższy od 2007 r. (fot.:youtube.com)

• Komisja Europejska podała, że wzrost PKB w Polsce w 2017 roku przyspieszy do 3,2 proc., wobec 2,8-proc. wzrostu zanotowanego w 2016 r.
• Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie konsumpcja prywatna.
• Zaprezentowane dane i prognozy cieszą kierownictwo resortu finansów.

W poniedziałek (13 lutego) opublikowano nową prognozę Komisji Europejskiej (KE), która dotyczyła deficytu finansów publicznych w Polsce. Ministerstwo Finansów (MF), które otrzymuje te dane, jako pierwsze podzieliło się nimi z polską opinią publiczną w komunikacie:

- Komisja Europejska pozytywnie ocenia perspektywy polskiej gospodarki, a także obniża prognozy deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych. KE oczekuje, że w 2017 r. realne tempo wzrostu PKB w Polsce przyspieszy do 3,2 proc. wobec 2,8 proc. wzrostu zanotowanego w 2016 r. Zgodnie z prognozami KE Polska będzie w grupie sześciu najszybciej rozwijających się krajów członkowskich UE. Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie konsumpcja prywatna, czemu sprzyjać będzie oczekiwana kontynuacja poprawy sytuacji na rynku pracy.

Dla MF ważne jest, by przy tych danych pamiętać o utrzymanej prognozie wysokiego wzrostu konsumpcji prywatnej w Polsce z jesieni ubiegłego roku. Podjęto takie prognozy, pomimo podniesienia prognozy wzrostu cen w Polsce. Oznacza to, że nominalny wzrost konsumpcji będzie wyższy, niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu, co jest korzystne z punktu widzenia realizacji dochodów podatkowych.

- Bieżąca prognoza KE w zakresie wzrostu PKB jest zbieżna z obecnym konsensusem rynkowym i nieco niższa od prognozy jesiennej z ubiegłego roku - dodawało jeszcze MF. - Głównym czynnikiem korekty prognozy wydają się być oczekiwania ekspertów KE w zakresie wzrostu inwestycji. Po znacznie silniejszym od oczekiwanego spadku nakładów brutto na środki trwałe w 2016 r., KE oczekuje wprawdzie odwrócenia negatywnych tendencji w tym zakresie w roku bieżącym, jednak prognozowane tempo wzrostu inwestycji ogółem w Polsce w 2017 r. jest o 1,0 pkt. proc. niższe niż wskazywały jesienne prognozy. 

Wiceminister finansów Leszek Skiba komentował tę sytuację tak:

- Mimo niższego od prognoz wzrostu w 2016 r., deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government) wyniósł 2,3 proc. PKB, czyli był najniższy od 2007 r. Na lata 2017-18 KE prognozuje, że deficyt wzrośnie do odpowiednio 2,9 i 3,0 proc. PKB.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKB oczami Komisji Europejskiej. Ministerstwo Finansów jest zadowolone

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!