XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PiS: powstanie resort energetyki, nie będzie resortu skarbu

PiS: powstanie resort energetyki, nie będzie resortu skarbu
PiS proponuje wyjęcie z ministerstwa skarbu nadzoru nad spółkami elektroenergetycznymi, gazowymi i paliwowymi. Fot. wikimedia.org

Rozważamy stworzenie resortu energetyki, który będzie nadzorował spółki elektroenergetyczne, paliwowe i gazowe. Nadzór na spółkami chemicznymi, finansowymi, KGHM i innym trafiłby do resortu gospodarki. Resort skarbu zostałby zlikwidowany – powiedział ekspert gospodarczy i poseł PiS Paweł Szałamacha.

Opowiadamy się za tym, aby polityka energetyczna była prowadzona przez odrębne ministerstwo. To oznaczałoby wyjęcie z ministerstwa gospodarki kompetencji w zakresie stanowienia polityki energetycznej, wyjęcie z ministerstwa skarbu nadzoru nad spółkami skarbu państwa - elektroenergetycznymi, gazowymi, paliwowymi - i skomasowanie tego w odrębnym, nowym resorcie - powiedział poseł.

Ministerstwo energetyki

W taki sposób miałoby powstać odrębne ministerstwo energetyki. Dodał, że takie resorty działają w innych krajach, nie tylko tych, które zajmują się eksportem nośników energii.

Po wydzieleniu resortu energetyki pozostanie znacznie mniej firm do nadzorowania - sektor finansowy, chemiczny, KGHM Polska Miedź i jeszcze kilka innych firm. Rozważamy więc, aby w ministerstwie gospodarki powołać departament nadzoru właścicielskiego i przenieść te funkcje do tego resortu - powiedział.

Bez ministra skarbu

Dodał, że w takiej sytuacji nie ma uzasadnienia dla funkcjonowania odrębnego resortu skarbu, który powinien zostać zlikwidowany.

Wśród największych firm, które miałaby wejść pod nadzór ministerstwa gospodarki, wymienił: KGHM, GPW, PZU, PKO BP, Grupę Azoty, Polską Grupę Zbrojeniową i Totalizator Sportowy. Nie znalazłby się natomiast w tym nadzorze media publiczne.

Rola ministra skarbu zawsze była symboliczna w przypadku mediów. Minister skarbu państwa od zawsze akceptował lub też nie akceptował sprawozdań finansowych mediów publicznych. Inne sprawy, które dotyczyły mediów publicznych były w gestii innych organów, na przykład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Być może sensownej byłyby przenieś te uprawnienia z ministerstwa skarbu do ministerstwa kultury - powiedział.

Dodał, że w takiej sytuacji media publiczne zyskałyby specjalny status fundacji publicznych i przestałyby być spółkami skarbu państwa w rozumieniu prawa handlowego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS: powstanie resort energetyki, nie będzie resortu skarbu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!