Piotr Duda: obywatelskie referenda - nieosiągalne; czas to zmienić

Piotr Duda: obywatelskie referenda - nieosiągalne; czas to zmienić
Andrzej Duda (fot. Piotr Drabik/ Wikipedia/CC BY 2.0)

Referenda krajowe to dziś taka "kiełbasa na kiju", dla obywatela nieosiągalna, czas to zmienić - przekonywał podczas poniedziałkowej konferencji Instytutu Spraw Obywatelskich poświęconej obywatelskim inicjatywom referendalnym szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

W swoim wystąpieniu przewodniczący "Solidarności" przypomniał o umowie programowej, zawartej między związkiem zawodowym a ówczesnym kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Jeden z punktów umowy dotyczył "zwiększenia uprawnień obywateli w zakresie referendów lokalnych i ogólnokrajowych oraz obywatelskich wniosków ustawodawczych". "My jako +Solidarność+ będziemy trzymać nie tylko za słowo, ale i za podpis pana prezydenta" - zaznaczył P. Duda.

Podczas debaty zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) przedstawiciele trzech największych klubów parlamentarnych (PiS, PO i Kukiz'15) oraz szef "Solidarności" dyskutowali o przygotowanych przez przedstawicieli organizacji obywatelskich (w tym m.in. NSZZ "Solidarność", INSPRO, Klub Jagielloński, Demokracja Bezpośrednia, Kongres Ruchów Miejskich, Polska Społeczna) rekomendacji zmian w prawie o referendum.

Wśród omawianych propozycji znalazły się m.in. wprowadzenie obligatoryjności zarządzania referendum w przypadku zebrania wystarczającej liczby podpisów, zniesienie progu frekwencji, po przekroczeniu którego referendum staje się wiążące, oraz wyznaczenie "dnia referendalnego", w którym odbywałyby się wszystkie referenda zorganizowane z inicjatywy obywateli.

Szef "S" podkreślał, że obecnie obowiązujące regulacje stawiają przed inicjatorami obywatelskich referendów zbyt daleko idące ograniczenia. "Te referenda krajowe to jest dziś taka kiełbasa na kiju, dla obywatela nieosiągalna, i czas to zmienić" - ocenił.

Odnosząc się do argumentów podnoszonych przez krytyków referendów Duda przekonywał, że nie ma zagrożenia, że obywatele będą ich nadużywać. "Póki co przez ostatnie 26 lat były dwa razy zebrane podpisy (pod wnioskami o referendum ws. wieku emerytalnego oraz ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków - PAP)" - podkreślił.

Wicemarszałek Sejmu z ramienia klubu Kukiz'15 Stanisław Tyszka ocenił, że o konieczności zmian w prawie dot. organizacji referendów świadczą m.in. doświadczenia tegorocznych inicjatyw referendalnych b. prezydenta Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy.

Tyszka dodał, że także w poprzednich latach przy regulacjach referendalnych "majstrowano" dla bieżących potrzeb politycznych. "Mieliśmy referendum uwłaszczeniowe w 1996 r. Został wtedy wprowadzony próg ważności 50 proc. (...) i w związku z tym nie było wiążące. (...) Później z kolei, w przypadku konstytucji, nazwijmy ją konstytucją Kwaśniewskiego, progu ważności już nie było. Potem (...) (była) panika, że możemy nie przegłosować wejścia do Unii Europejskiej i w związku z tym rozszerzenie tego na dwa dni" - wyliczał.

Eurodeputowany PiS Kazimierz Ujazdowski ostrzegał z kolei, że eksploatowanie instytucji ogólnokrajowego referendum może doprowadzić do jej dewaluacji. "Ja sobie nie wyobrażam dobrze funkcjonującego państwa, w którym dorocznie odbywa się 10 referendów ogólnokrajowych. Jestem głęboko przekonany, że jeśli coś takiego zaprojektujemy, to po kilku latach opadnie zainteresowanie tą instytucją. Ona musi mieć swoją wagę, musi mieć swoją moc" - mówił.

Poseł PO Marcin Święcicki zwracał natomiast uwagę na to, że - jego zdaniem - procedura parlamentarna ma względem referendalnej istotne atuty. "Referendum to jest 'kotlet raz', przyjąć albo odrzucić. W Sejmie, w parlamencie możemy wypracować bardziej zniuansowane, lepsze propozycje" - przekonywał.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Piotr Duda: obywatelskie referenda - nieosiągalne; czas to zmienić

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!