XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

P. Szałamacha, PiS: trzeba wspierać polską chemię, zbrojeniówkę, energetykę i sektor spożywczy

P. Szałamacha, PiS: trzeba wspierać polską chemię, zbrojeniówkę, energetykę i sektor spożywczy
Paweł Szałamacha, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister skarbu państwa. Fot. PTWP

Poprzez odpowiednie otoczenie podatkowe należy wspierać rozwój przemysłów wysokich technologii. Polska powinna wspierać swój przemysł chemiczny, węglowy, zbrojeniowy i przetwórstwa rolno-spożywczego - mówi wnp.pl Paweł Szałamacha, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister skarbu państwa.

- Należy zmienić otoczenie podatkowe polskiego przemysłu. Proponujemy szereg rozwiązań, które przeorientują przemysł ku tworzeniu towarów co najmniej mid-tech oraz przejściu do high-tech, czyli bardziej skomplikowanych produktów w wielu branżach. Uważamy, że okres pierwszych kilkunastu lat od transformacji ustrojowej, kiedy Polska świadomie decydowała się na konkurowanie jedynie za pomocą niskiego poziomu płac, jest na wyczerpaniu i wiedzie donikąd. To jest strategia gospodarcza wiodąca do ślepego zaułka, ponieważ zawsze znajdą się kraje, np. w Azji, które mają większą możliwość konkurowania płacami - mówi wnp.pl Paweł Szałamacha, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister skarbu państwa.

Zwraca przy tym uwagę, że konkurowanie niskimi płacami jest niezgodne z aspiracjami naszych obywateli.

- Jest to bardzo krótkowzroczna polityka, ponieważ prowadzi do wypchnięcia setek tysięcy ludzi, w tym absolwentów polskich szkół średniego lub wyższego szczebla, na emigrację - podkreśla Paweł Szałamacha.

W jego ocenie polityka państwa powinna wspierać te sektory przemysłu, które mają niesamowity potencjał wzrostu. Jest kilka czynników, które pomogą wytypować takie sektory, jednym z nich jest deficyt w handlu zagranicznym.

- Mamy bardzo duży potencjał rozwoju przemysłu chemicznego. Polska od lat odnotowuje gigantyczny, wynoszący ok. 5-6 mld euro rocznie, deficyt w handlu chemikaliami - proponuje Paweł Szałamacha.

Następną branżą powinien być przemysł środków transportu, w tym taboru dla miast, jak tramwaje, kolejowe linie podmiejskie czy metro.

Bardzo silną rolę powinien odgrywać również przemysł związany z całym cyklem przerobu węgla: od jego wydobycia, poprzez przeróbkę aż do wykorzystania. Polska ma możliwości i bazę do tego, aby rozwijać czyste technologie spalania węgla.

Paweł Szałamacha wskazuje, że w Polsce, ze względu na silny sektor rolniczy, dużą rolę będzie odgrywał sektor przetwórstwa rolno-spożywczego. Tu jest jednak taki problem, że generalnie na żywności na świecie zbyt dobrze się nie zarabia, jeżeli produkuje się tylko towary masowe.

- Towary muszą „mieć to coś”, jakiś haczyk czy brand, i dopiero wówczas można uzyskiwać wyższe marże. Dlatego rolnictwo kilku krajów europejskich, czy to Francji czy Włoch, idzie w tym kierunku. Powinniśmy podążać tym śladem, ponieważ jeżeli będziemy się nastawiać tylko na wielkotowarową produkcję to musimy mieć świadomość, że konkurencja światowa wyciska te marże niemal do zera – podkreśla Paweł Szałamacha.

Bardzo ważną rolę powinien odgrywać także przemysł zbrojeniowy.

- Należy rozwinąć solidną strategię eksportową polskiego uzbrojenia i ograniczyć czarną listę jedynie do krajów ściśle znajdujących się na listach ONZ. Polska, często z innych względów, ustępowała rynku innym producentom i nie podejmowaliśmy wysiłku eksportowego. Inni producenci, bardziej konsekwentni, czasami bezwzględni, często z krajów Unii Europejskiej czy ze Stanów Zjednoczonych, wchodzili tam bez żadnego problemu. Powinniśmy umieć promować swój sektor zbrojeniowy - wskazuje Paweł Szałamacha.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: P. Szałamacha, PiS: trzeba wspierać polską chemię, zbrojeniówkę, energetykę i sektor spożywczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!