XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ostatnie posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego w tym roku

Ostatnie posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego w tym roku
W czwartek (28 grudnia) po raz ostatni w tym roku zebrali się ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego.

W czwartek (28 grudnia) po raz ostatni w tym roku zebrali się ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego. Wśród przyjętych podczas posiedzenia projektów znalazły się m.in. projekt ustawy o elektromobilności i projekt ustawy powołującej Sieć Badawczą: Łukasiewicz.

Tworzenie stref czystego transportu, zwolnienie aut elektrycznych z opłat parkingowych i akcyzy, zwolnienie firm i osób świadczących usługi ładowania tych samochodów z koncesji na obrót energią elektryczną - przewiduje projekt o elektromobilności przyjęty 28 grudnia przez rząd.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, nowa regulacja będzie wspierać rozwój rynku i infrastruktury paliw alternatywnych oraz innowacyjnych form transportu poprzez wzrost zainteresowanie konsumentów pojazdami napędzanymi energią elektryczną lub gazem ziemnym.

Skłonić ich do tego mają m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania czy możliwość tworzenia przez samorządy stref czystego transportu, do których wjazd samochodem z tradycyjnym napędem będzie płatny.

Projekt ma też stworzyć ramy prawne dla rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, ale też i innych paliw alternatywnych - LNG i CNG. Ustawa wdraża do polskiego prawa unijną dyrektywę o rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.

W planach rządu do końca 2020 r. jest stworzenie sieci bazowej - ok. 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną i 400 punktów ładowania energią elektryczną o dużej mocy oraz 70 punktów tankowania CNG w 32 aglomeracjach miejskich i na obszarach gęsto zaludnionych. W projekcie zawarto także regulacje dotyczące wykorzystania dróg na potrzeby prac badawczych nad pojazdami autonomicznym.

"Ładowanie pojazdów elektrycznych to nowy rodzaj działalności gospodarczej - usługa ładowania nie stanowi sprzedaży energii elektrycznej w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne, i dlatego nie będzie wymagała koncesji. Usługa ładowania zapewni jednak odpłatne ładowanie pojazdów w ogólnodostępnej stacji ładowania" - podało CIR.

Projekt ustawy o Sieci Badawczej: Łukasiewicz

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o Sieci Badawczej: Łukasiewicz, przedłożony został przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Sieć Łukasiewicz ma stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.

Jak przypomina Centrum Informacyjne Rządu, projekt ustawy zakłada reformę instytutów badawczych, w wyniku której ma powstać efektywne zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych. W tym celu, w oparciu o potencjał obecnie funkcjonujących instytutów badawczych, powołana zostanie Sieć Badawcza: Łukasiewicz. Jej działalność będzie koordynowało Centrum Łukasiewicz. O rozwiązaniu tym mówił w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki.

"Głównym celem działania Sieci Łukasiewicz będzie prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych szczególnie ważnych dla realizacji polityki gospodarczej, naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Do zadań sieci należeć będzie także transfer wiedzy oraz wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do gospodarki" - czytamy w komunikacie CIR.

Sieć Łukasiewicz ma być zapleczem technologicznym i intelektualnym administracji publicznej oraz stworzyć pomost między nauką a gospodarką. Jej utworzenie - według projektodawców - ma zapewnić efekt synergii, płynący z koordynacji tematyk badawczych oraz skupiania wiedzy i zasobów w ramach tych samych obszarów tematycznych wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak podkreśla CIR, pozwoli to uniknąć powielania tematyk badawczych realizowanych przez poszczególne instytuty.

Dzięki temu będzie również możliwe realizowanie bardziej skomplikowanych projektów badawczych, wymagających większych nakładów - również projektów międzynarodowych. Dzięki współpracy z uczelniami, instytuty wchodzące w skład sieci będą mogły wpływać na realizację procesu kształcenia kadr dla gospodarki.

Sieć Łukasiewicz ma się stać "silną, rozpoznawalną marką (...), zbudowaną na jakości prowadzonych badań i usług". Jej stworzenie jest ważne dla aktywności międzynarodowej i współpracy z kontrahentami publicznymi i prywatnymi.

Projekt o wsparciu mieszkaniowym osób o niskich dochodach

Rząd przyjął także w czwartek (28 grudnia) projekt ustawy, dotyczącej m.in. wsparcia mieszkaniowego, kierowanego do osób o niskich i przeciętnych dochodach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dodano, że to element Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Chodzi o przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa projekt nowelizacji ustaw: o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, a także zmiany Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Projekt wprowadza m.in. zmiany dotyczące zasad wsparcia samorządów w tworzeniu zasobu mieszkań na wynajem. Proponowane zmiany mają np. pozwolić gminom o ubieganie się o dofinansowanie bez dotychczasowego warunku wydzielenia z gminnego zasobu odpowiedniej liczby lokali socjalnych.

Projekt przewiduje też bezzwrotne finansowe wsparcie udzielane gminom i związkom międzygminnym na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia, polegającego na udziale gminy i związku międzygminnego w kosztach tworzenia lokali przez innego inwestora.

Nowe prawo powinno wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach - zmiany dotyczące zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy wejdą w życie po 12 miesiącach od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ostatnie posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego w tym roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!