XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ochrona infrastruktury państwowej w dobie transformacji cyfrowej

Ochrona infrastruktury państwowej w dobie transformacji cyfrowej
W przypadku infrastruktury krytycznej, umożliwiającej funkcjonowanie całego państwa nie wystarczy po prostu oferta techniczna (Fot. Shutterstock.com)

Cyberbezpieczeństwo, a szczególnie ochrona infrastruktury państwowej to jeden ze współczesnych priorytetów w czasach transformacji cyfrowej. Administracja publiczna i biznes powinny współpracować na rzecz skutecznych rozwiązań. Jak powinny wyglądać relacje między przedsiębiorstwami a rządem?

– Wszystko zależy od regulacji krajowych i woli potencjalnych partnerów. Z naszego punktu widzenia ważna jest krajowa strategia cyberbezpieczeństwa, a szczególnie istotny jest podział ról pomiędzy administracją, zarządcami infrastruktury krytycznej a prywatnymi podmiotami komercyjnymi. Mamy to do czynienia z jednej strony z administracją publiczną, z drugiej – z podmiotami odpowiedzialnym za infrastrukturę krytyczną, czyli z operatorami telekomunikacyjnymi, firmami energetycznymi, dostawcami gazu, wody i ciepła czy sektorem finansowym, a z trzeciej strony z firmami, które są w stanie dostarczać wiedzę i rozwiązania pozwalające na budowę systemów bezpieczeństwa - mówi Paweł Prokop, wiceprezes spółki Comarch.

W przypadku infrastruktury krytycznej, umożliwiającej funkcjonowanie całego państwa nie wystarczy po prostu oferta techniczna. Jakie warunki powinny spełniać przedsiębiorstwa współpracujące w zakresie cyberbezpieczeństwa z administracją?

– Tu liczy się przede wszystkim wiarygodność i zaufanie. Dla obszarów newralgicznych, jak np. obronność, to sprawa kluczowa. Cyberbezpieczeństwem kraju powinny zajmować się polskie spółki o wysokich kompetencjach technicznych i spełniających wymagania bezpieczeństwa strategicznego. Powinniśmy tworzyć własne rozwiązania gwarantując jednocześnie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Pracownicy powinni posiadać odpowiednie certyfikaty osobowe, a same przedsiębiorstwa certyfikaty bezpieczeństwa przemysłowego. Liczy się też pochodzenie kapitału spółki i tego, kto ją kontroluje. Kryzys, który przeżywaliśmy od roku 2008 pokazał, że paradygmat „kapitał nie ma narodowości” jest nieprawdziwy - kontynuuje Paweł Prokop.

Więcej czytaj na wnp.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ochrona infrastruktury państwowej w dobie transformacji cyfrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!