REKLAMA

Obwód kalingradzki, mały ruch graniczny z Rosją: Kiedy zostanie wznowiony?

 • Autor: PAP/jm
 • 06 sierpnia 2016 10:22
Obwód kalingradzki, mały ruch graniczny z Rosją: Kiedy zostanie wznowiony? - Kiedy mamy do wyboru sprawę dotyczącą bezpieczeństwa i korzyści gospodarczych, to jednak wybieramy bezpieczeństwo - powiedział minister Błaszczak w odpowiedzi na pytanie, kiedy zostanie wznowiony mały ruch graniczny z Rosją. (fot. twitter.com)

- Możemy powrócić do małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, kiedy ustąpią przyczyny związane z bezpieczeństwem państwa polskiego - powiedział w sobotę (6 sierpnia) Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA pytany na antenie radiowych "Sygnałów Dnia" o to, czy i kiedy będzie możliwe przywrócenie małego ruchu przygranicznego z obwodem kaliningradzkim odpowiedział: - Wtedy, kiedy ustąpią te przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego. Wtedy możemy powrócić do małego ruchu granicznego - poinformował Błaszczak.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Od środy (3 sierpnia) przywrócono mały ruch z Ukrainą, natomiast nie ma takiej decyzji co do Rosji.

Czytaj też: Morawiecki: Analizujemy potencjalne ryzyka związane z małym ruchem granicznym z Rosją

Marszałek pomorski Mieczysław Struk wysłał w piątek (5 sierpnia) pismo do szefów MSWiA oraz MSZ ws. ponownego przywrócenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

- Z wielkim zdziwieniem i niepokojem przyjąłem decyzję o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego (MRG) z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Decyzja ta była zaskoczeniem zarówno dla Samorządów Województw: Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego, jak i lokalnych samorządów obu regionów - objętych małym ruchem granicznym - napisał w przekazanym mediom liście do obu ministrów marszałek pomorski.

W czwartek (5 sierpnia) list do szefa MSWiA z pytaniem o możliwość jak najszybszego uruchomienia małego ruchu z Rosją wysłał też marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Brzezin.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że decyzja o wstrzymaniu małego ruchu granicznego związana była ze szczytem NATO i ŚDM. Zaznaczył także, że ważna w tej sprawie jest reakcja drugiej strony.

- Jest ona taka symboliczna, bo kiedy wstrzymaliśmy mały ruch graniczny na granicy z Ukrainą, to strona ukraińska nie wstrzymała tego ruchu, w sensie takim, że nie wydała takiej samej deklaracji. Strona rosyjska tak. Wszyscy doskonale pamiętamy te pogróżki, które były kierowane w stosunku do państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wtedy, kiedy w Warszawie Sojusz podjął decyzję o tym, że na terenie Polski i krajów nadbałtyckich będą stacjonowały wojska amerykańskie - uzasadniał Błaszczak..

- Kiedy mamy do wyboru sprawę dotyczącą bezpieczeństwa i korzyści gospodarczych, to jednak wybieramy bezpieczeństwo - podkreślił minister.

Szef MSWiA dodał, że mały ruch graniczny wciąż jest możliwy, ale na innych zasadach, na podstawie wydawanych wiz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Ela 2016-08-08 15:25:18
  Jaki to mabyc mrg na podstawie wiz? Na wizy to bez problemu mozemy jezdzic ale to sa koszty. A kto zwroci koszty ktore poniosly osoby na mrg. O jakim zagrozeniu oni mowia? To smieszne , bo zagrozenie jest calkiem z innej strony, nie rosji. Tam sa nasi przyjaciele o wiele bardziej niz na zachodzie.
 • Państwo przestępcze w UE! 2016-08-07 02:51:40
  Całko0wicie zamkną bym przejścia graniczne z Rosją, mamy szeroki korytarz otworzony z Ukrainą na przemyt papierosów bez akcyzy, narkotyków, dzieł sztuki i szeregu podrób Chińskich. Jak wspomniałem wyżej niech korzystają z szerokiego pasma przestępczego przez terytorium Ukrainy gdyż, Polska nie radzi sobie ze zorganizowaną przestępczością swoich mundurowych przekładających w tym własny zysk kosztem bezpieczeństwa kraju i finansów RP(prawdziwi patrioci!!!).
 • daniel 2016-08-07 00:04:14
  tak bezpieczeństwo kraju czy ich polityka wobec rosjiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA