Nowy rząd: Jakie plany mają przyszli ministrowie?

Nowy rząd: Jakie plany mają przyszli ministrowie?
Ministrowie już wiedzą jakie zadania chcą zrealizować podczas swojej kadencji (fot.flickr.com/Lukas Plewnia)

Jakie są priorytety nowych resortów?

9 listopada prezes PiS Jarosław Kaczyński i nowa premier Beata Szydło przedstawili skład rządu. Przyszli ministrowie już wiedzą jakie zadania chcą zrealizować podczas swojej kadencji.

Ministerstwo Finansów

Priorytetem ministerstwa finansów będzie wprowadzenie projektu "500 złotych na dziecko".

- Jest to podstawowy i sztandarowy projekt, z którym szliśmy do wyborów. Jest to oczywiście projekt 500 złotych na każde drugie dziecko. A w przypadku rodzin uboższych już na pierwsze dziecko. To jest nasze sztandarowe zobowiązanie wobec wyborów - powiedział Paweł Szałamacha, przyszły minister finansów w rządzie PiS.

Wyjaśnił, że ogólna kwota tego programu według wyliczeń wyniesie ok. 15,5 mld złotych rocznie.

- Ten program można sfinansować z dodatkowych źródeł z podatków sektorowych czyli od banków i supermarketów. Lekko zwiększając wpływy z dywidend, powiększając ściągalność VAT-u, i być może także kwotowe zwiększenie deficytu, ale zachowując bezpieczeństwo - ocenił Szałamacha w rozmowie z "wpolityce.pl" i dodał, że realizacja tego programu będzie konsultowana z Minister Pracy i Polityki Społecznej – Elżbietą Rafalską. Jak zapowiada realizacja tego programu będzie możliwa już na wiosnę.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Według Antoniego Macierewicza, desygnowanego na ministra obrony narodowej, jednym z najważniejszych zadań to doprowadzenie do trwałej i stałej obecności baz Stanów Zjednoczonych i NATO na terenie Polski.

Pilną kwestią jest także uporządkowanie systemu dowodzenia armią oraz sprawa wydatków na modernizację armii.

- 130 mld zł to kwota, która nigdy nie była do dyspozycji wojska. Ale pieniądze muszą być przede wszystkim wydane w kraju, żeby stały się kołem zamachowym do rozwoju polskiego przemysłu obronnego, który będzie z kolei kołem zamachowym reindustrializacji kraju - powiedział Macierewicz.

Ministerstwo Cyfryzacji

Anna Streżyńska, która obejmie nowy resort cyfryzacji za priorytet uznaje zapewnienie obywatelom internetu.

- Wciąż jednym z najważniejszych wzywań jest zapewnienie obywatelom i przedsiębiorcom szybkiego i taniego internetu - uznała Streżyńska.

Jej zdaniem są wystarczające na to środki finansowe. Jak twierdzi ułatwienie dostępu byłoby korzystne dla całej gospodarki i przyczyniłoby się do wzrostu jej konkurencyjności.

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Priorytetem resortu edukacji jest zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

- To będzie pierwsza decyzja, ona jest bardzo prosta, bardzo łatwo jest zmienić projekt ustawy - powiedziała przyszła minister MEN Anna Zalewska w czasie konferencji prasowej po ogłoszeniu przez przyszłą premier Beatę Szydło składu rządu.

Jak dodała, zmiana projektu ustawy, znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków i danie rodzicom wyboru w kwestii posyłania dzieci do pierwszej klasy od kolejnego roku szkolnego, może zostać wprowadzona już w grudniu.

Ważnym zadaniem ministerstwa będzie także likwidacja gimnazjów i powrót do nauki w systemie 8-klasowym. Zalewska zapewniła jednak, że nie odbędzie się to bez konsultacji z nauczycielami.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy rząd: Jakie plany mają przyszli ministrowie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!