XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym z podpisem prezydenta

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym z podpisem prezydenta
Nowela ma na celu utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego, wymagają tego bowiem przepisy prawa Unii Europejskiej (fot.fotolia)

• Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda, zakłada utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego.
• Rejestr ma poprawić bezpieczeństwo i konkurencję w transporcie drogowym.

Nowela ma na celu utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego, wymagają tego bowiem przepisy prawa Unii Europejskiej. Ustawę przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Nowelizacja zakłada, że rejestr powstanie na bazie rejestrów działających w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD) oraz ewidencji przewoźników drogowych w starostwach oraz miastach na prawach powiatu.

Ma on być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez GITD i ma się składać z trzech ewidencji: przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego; poważnych naruszeń przepisów dotyczących obowiązków lub warunków przewozów drogowych; osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi - do czasu przywrócenia dobrej reputacji.

Rejestr - przez punkt kontaktowy - zostanie połączony z rejestrami innych państw członkowskich UE, co ma umożliwić wymianę danych między krajami unijnymi.

Dane gromadzone w ewidencji przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, będą jawne i publicznie dostępne, z wyjątkiem m.in. danych dotyczących daty i miejsca urodzenia oraz adresu zamieszkania przedsiębiorcy.

Natomiast dane gromadzone w ewidencji poważnych naruszeń oraz ewidencji osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi będą udostępniane na wniosek - w niezbędnym zakresie - upoważnionym organom: starostom, wojewódzkim inspektorom transportu drogowego, wojewódzkim komendantom policji, komendantowi głównemu Straży Granicznej, komendantom oddziałów Straży Granicznej, dyrektorom izb celnych, Głównemu Inspektorowi Pracy, zarządcom dróg i sądom oraz szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ponadto, nowela zmienia obowiązujące przepisy określające warunki, które muszą spełniać przedsiębiorca i zarządzający transportem, aby zapewnić zgodność z wymogiem dobrej reputacji, którą powinni cieszyć się przedsiębiorcy wykonujący zawód przewoźnika drogowego.

Większość przepisów ustawy wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Przepis, który dotyczy powołania Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego wejdzie w życie 30 listopada 2017 r.

Przepisy, które nakładają na Głównego Inspektora Transportu Drogowego obowiązek podjęcia działań zmierzających do utworzenia Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego wchodzą zaś w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym z podpisem prezydenta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!