Nord Stream 2: Pochwała i rada dla Polski w sprawie Gazpromu i gazociągu Opal

Nord Stream 2: Pochwała i rada dla Polski w sprawie Gazpromu i gazociągu Opal
Nord Stream 2 to druga nić gazociągu, który irytuje państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Polska zabiega o zablokowanie tej inwestycji. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Brytyjski ekspert od tematyki politycznej Alan Riley chwalił działanie Polski w sprawie gazociągu Opal (odnoga Nord Stream 2).
• Riley wyraził poparcie dla działania PGNiG, który chce się sądzić, gdyby Komisja Europejska (KE) w sprawie Opal stanęła po stronie Rosji.
• Riley proponował rządowi w Polsce niepoprzestanie na Nord Stream 2 czy Opal. - Wnieść pozew do KE w sprawie niepodporządkowania Nord Stream 1 prawu unijnemu - mówi ekspert.
• Nord Stream 1 to już zbudowany i działający gazociąg na dnie Bałtyku.

- Zapowiedź polskiego PGNiG, że zakwestionuje w sądzie ewentualną decyzję pozytywną w sprawie Opal i śledztwa w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości to wielka sprawa dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej - mówił w wywiadzie dla Biznes Alert, w piątek (28 października) Alan Riley z University of London.

Naukowiec, który jest na brytyjskiej uczelni wykładowcą nauk politycznych, oceniał w rozmowie z polskim portalem sytuację energetyczną na kontynencie. W ramach działań w energetyce, rozstrzyga się przyszłość gazociągu Opal (lądowa odnoga Nord Stream). Komisja Europejska (KE), jak informował PAP wyda pozytywną opinię o tym projekcie, co będzie dobrą wiadomością dla Rosji i Gazpromu.

- Wracamy tu do problemu Nord Stream 1 i faktu, że nie został on podporządkowany prawu europejskiemu - przypomniał Riley. - Cokolwiek będą mówić Bruksela i Berlin, ten gazociąg przebiega przez wody terytorialne Niemiec i Danii, a także wyłączną strefę ekonomiczna należącą do Niemców. Oznacza to, że projekt jest w sposób oczywisty przedmiotem prawa unijnego.

Brytyjski politolog zwracał uwagę na dziwne zachowanie strony rosyjskiej w tej sprawie. Rosjanie chcą bowiem by Opal był pod jurysdykcją Unii, a morska część Nord Stream 2 nie. - To prawny nonsens - kwituje sprawę pytany ekspert.

W wywiadzie pada też rada dla Polski:

- Moja rada dla polskiego rządu i PGNiG jest taka, aby oprócz sprawy przeciwko ugodzie ws. Opal i śledztwa, wnieść pozew do KE w sprawie niepodporządkowania Nord Stream 1 prawu unijnemu. Nord Stream 2 budzi te same wątpliwości.

We wrześniu Nord Stream 2 stał się obiektem zainteresowania pracy w Wielkiej Brytanii, bo polskie podmioty rządowe (MSZ i UOKiK) podnosiły możliwość zablokowania kontrowersyjnej inwestycji Rosjan.

Polski urząd (UOKiK) był i nadal jest bardzo zaniepokojony inwestycją rosyjskiego giganta gazowego, która może tylko wzmocnić jego, i tak monopolistyczną, pozycję w regionie.

Nord Stream to gazowa inwestycja po dnie Bałtyku, która omija cały region Europy Środkowo-Wschodniej (Polskę, kraje bałtyckie, Białoruś, Ukrainę) i łączy Rosję z Niemcami. Niemcy są jednym z najistotniejszych odbiorców rosyjskiego gazu w Europie.

Rosja używa gazu jako broni ekonomicznej różnicującej kraje europejskie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nord Stream 2: Pochwała i rada dla Polski w sprawie Gazpromu i gazociągu Opal

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!