NIK: Inspekcja Weterynaryjna działa nieskutecznie

NIK: Inspekcja Weterynaryjna działa nieskutecznie
Podmiotami, które w ocenie kontrolerów NIK dobrze wykonują swoje zadania w materii kontroli rynku żywności pochodzenia zwierzęcego są: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.(fot.:pixabay.com)

● Najwyższa Izba Kontroli zbadała działanie systemu i służb kontrolujących ubój zwierząt.
● Część raportu dotyczy też służb weterynaryjnych i sanitarnych, które sprawdzają jak przechowywane i sprzedawane są produkty pochodzenia zwierzęcego.
● Raport różnie ocenia badane podmioty.
● Na końcu analizy NIK zaleca nowe rozwiązania dla premiera, Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący uboju zwierząt w Polsce i działania organów, które mają przeciwdziałać niebezpieczeństwu związanemu z żywnością (epidemie, zakażone partie produktów żywnościowych itp.). Jego wydźwięk nie jest optymistyczny dla Inspekcji Weterynaryjnej i służb odpowiedzialnych za utylizację tzw. "odpadów szczególnego ryzyka", które powstają wraz z ubojem. Z drugiej strony są też dobrze działające części sprawdzanego systemu.

- Nie weryfikowano uprawnień do uboju zwierząt w gospodarstwach - pisze o przeprowadzonej kontroli NIK. - Wskutek niewystarczającego bieżącego nadzoru ze strony powiatowych i wojewódzkich lekarzy weterynarii dochodziło do ignorowania norm prawnych w tym zakresie. W konsekwencji doprowadziło to do niekontrolowanego i nielegalnego handlu mięsem i jego przetworami na rynku krajowym przy lekceważeniu zasad bezpieczeństwa żywności. 

Podmiotami, które w ocenie kontrolerów NIK dobrze wykonują swoje zadania w materii kontroli rynku żywności pochodzenia zwierzęcego są: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Dobrze działa też System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

Czytaj: NIK sprawdzi też jak wygląda sytuacja w Polsce zwierząt laboratoryjnych

Dalej NIK zaznacza, że nadal są miejsca, gdzie należy wprowadzać usprawnienia:

- Pomiędzy Państwową Inspekcją Sanitarną a Inspekcją Weterynaryjną nie wypracowano - pomimo kilkuletniej korespondencji - zakresu kompetencji, dotyczącego nadzoru obu inspekcji nad sklepami wielkopowierzchniowymi i obiektami na targowiskach, w których dokonywany był rozbiór i przetwarzanie mięsa.

NIK ma też zastrzeżenia do działania Ministerstwa Rolnictwa.

- Działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz bezpieczeństwa żywności były niespójne, fragmentaryczne i tylko doraźnie łagodziły skutki nieprawidłowości stwierdzanych przez Inspekcję Weterynaryjną - piszą na stronach NIK kontrolerzy. - Nie wprowadzono skutecznych systemowych mechanizmów nadzoru m.in. nad sprzedażą targowiskową, ograniczających ryzyko wprowadzania do obrotu produktów pochodzenia zwierzęcego bez kontroli sanitarno-weterynaryjnej.

NIK wobec wskazanych uchybień proponuje i rekomenduje następujące zmiany:

Premierowi zaleca koordynowanie prac w zakresie projektowanych zmian organizacyjnych Inspekcji działających w obszarze bezpieczeństwa i jakości żywności.

Ministerstwu Rolnictwa wprowadzenie zmian w ustawie o produktach pochodzenia zwierzęcego polegających na wprowadzeniu obowiązku dokonywania uboju zwierząt gospodarskich na użytek własny, wyłącznie w zakładach pozostających pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Głównemu Lekarzowi Weterynarii proponuje sporządzania sprawozdań statystycznych dotyczących wyników urzędowego badania zwierząt i mięsa (RRW-6) i prowadzenie dokumentacji dotyczącej badania zwierząt przez urzędowych lekarzy weterynarii, w tym w zakresie badań mięsa świń i dzików na obecność włośni.

Kontrola obejmowała okres od 1 stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2015 r.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NIK: Inspekcja Weterynaryjna działa nieskutecznie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!