XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemiecki system energetyczny cztery razy większy od polskiego

Niemiecki system energetyczny cztery razy większy od polskiego
Obecnie w Niemczech wyraźnie widać, że rynek energii wymaga naprawy - twierdzi Joanna Maćkowiak-Pandera (fot. mat. pras.)

Koszty finansowania odnawialnych źródeł energii Niemczech wynoszą rocznie ok. 25 mld euro i do 2023 r. będą rosły. Z jednej strony 25 mld euro to dużo, ale w dużym stopniu inwestycje napędzają niemiecką gospodarkę - mówi wnp.pl Joanna Maćkowiak-Pandera, była wiceminister środowiska, szef Forum Analiz Energetycznych (FAE), współpracuje z niemieckim think tankiem Agora Energiewende.

Koszty wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) w Niemczech ciągle rosną. Jak będą kształtować się w przyszłości?

- W Niemczech od wielu lat bardzo intensywnie inwestuje się w sektor energetyczny – zarówno w nowe moce (przede wszystkim odnawialne źródła energii), jak i sieci przesyłowe, co ma przełożenie na ceny prądu – cena dla odbiorcy końcowego sięga 28 centów za kWh, w tym koszt finansowania OZE wynosi 6,3 centów na kWh, co daje 25 mld euro rocznie (niemiecki system energetyczny jest 4 razy większy od polskiego).

Według naszych wyliczeń do roku 2023 koszty wsparcia OZE mogą jeszcze wzrosnąć o maksymalnie 2 centów na kWh, a po roku 2023 zaczną spadać do 2035 r. o 4 centów na kwh ze względu na to, że z systemu wsparcia zaczną „wychodzić” najdroższe instalacje, a zarówno od strony technologicznej jak i finansowania odnawialne źródła znajdują się procesie intensywnej optymalizacji.

Jakie koszty związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii ponoszą odbiorcy indywidualni w Niemczech?

- Z 28 centów za kWh – bo tyle płaci odbiorca końcowy – około 20 proc. stanowi opłata OZE, koszt wytwarzania to ok. 25 proc., ponad 22 proc. stanowią podatki, opłata sieciowa i dystrybucyjna 23 proc., reszta to koncesja i inne opłaty.

Wzrost kosztów systemu wsparcia OZE, jaki nastąpił w ostatnich latach, był przede wszystkim spowodowany zbyt wolnym dostosowaniem wysokości taryf gwarantowanych do spadku cen instalacji fotowoltaicznych, na co rząd niemiecki zareagował zbyt późno. W latach 2010 - 2012 rocznie przybyło ponad 20 GW w energetyce solarnej właśnie w tych latach wzrost opłaty OZE był najbardziej znaczący.

Zbyt szybki rozwój energii z PV ograniczono redukując wsparcie, co w Polsce zostało odebrane jako odejście od OZE. Obecnie Niemcy przygotowują się do dużej zmiany systemu finansowania OZE – od roku testują system aukcji dla PV i właśnie dyskutowane są założenia do nowelizacji ustawy o OZE, która obejmie inne źródła (poza mikroinstalacjami, które nadal będą działać w systemie FIT).

Czytaj całość na wnp.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecki system energetyczny cztery razy większy od polskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!