XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nie należy spodziewać się zmian stóp procentowych

Nie należy spodziewać się zmian stóp procentowych
Narodowy Bank Polski, siedziba w Warszawie (fot. flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• Przez najbliższe 12 miesięcy nie należy spodziewać się zmian w stopach procentowych, ocenia dr Michał Pronobis.
• Głównym zadaniem Rady Polityki Pieniężnej jest ustalanie wysokości stóp procentowych.
• W czasie środowego posiedzenia parlamentu trwają przesłuchania kandydatów do rady.

- Przez najbliższy rok stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie, później najbardziej prawdopodobny jest ich wzrost - prognozuje dr Michał Pronobis z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Tłumaczy także, dlaczego Rada Polityki Pieniężnej jest ważnym podmiotem na rynku gospodarczym i na co ma wpływ.

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senat zajmie się powołaniem i zaprzysiężeniem trzech nowych, wybieranych przez Senat członków Rady Polityki Pieniężnej.

- Panuje powszechne przekonanie na rynku, że dzisiejszy poziom stóp procentowych jest optymalny, znaczy taki, który sprzyja wzrostowi gospodarczemu, i taki, który mniej więcej stabilizuje procesy cenowe, a to jest główne zadanie dla władz monetarnych - podkreśla Pronobis.

Jak dodaje, na rynku panuje też pogląd, że obecny poziom stóp procentowych jest taki, że można go skorygować w dół.

- Można obniżyć stopy procentowe, aczkolwiek w moim osobistym przekonaniu stopy pozostaną na dzisiejszym poziomie jeszcze przez rok, może półtora, i później jeśli będzie jakakolwiek zmiana, to sądzę, że szybciej będziemy mieli do czynienia ze wzrostem niż ze spadkiem stóp procentowych - dopowiada.

Przypomina, że głównym zadaniem Rady Polityki Pieniężnej - organu Narodowego Banku Polskiego - jest ustalanie wysokości stóp procentowych.

- To jest niezwykle ważny instrument dla całej gospodarki, ponieważ to, ile kosztuje pieniądz na rynku, decyduje o tym, jaka jest bieżąca koniunktura gospodarcza i ile wynosi inflacja, a to są rzeczy, które nie są tylko czystą statystyką, ale też ważnymi parametrami, które mają przełożenie na to, jaka jest sytuacja gospodarstw domowych czy przedsiębiorstw"  tłumaczy.

Rada Polityki Pieniężnej składa się z 9 członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej Rady, wybranej w 2010 roku. W RPP pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński, który w 2013 roku zastąpił Zytę Gilowską i którego kadencja kończy się w 2019 roku.

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senat zajmie się powołaniem i zaprzysiężeniem trzech nowych, wybieranych przez Senat członków Rady Polityki Pieniężnej. Jest raczej przesądzone, że do Rady zostaną powołani kandydaci zgłoszeni przez PiS, który ma większość w Senacie. To członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar, były minister i były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz dr Marek Chrzanowski z SGH. Senatorowie PO zgłosili Marka A. Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie należy spodziewać się zmian stóp procentowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!