NBP ocenia możliwość deflacji w Polsce

NBP ocenia możliwość deflacji w Polsce
Eksperci NBP przeprowadzili badanie mające na celu oszacowanie prawdopodobieństwa oraz skutków wpadnięcia w pułapkę deflacyjną. (fot.:pixabay.com)

• Najnowsze dane GUS wykazują, że deflacja w lutym wyniosła 0,8 proc. Pod znakiem deflacji upłynął cały ubiegły rok i druga połowa roku 2014.
• „Prawdopodobieństwo wpadnięcia Polski w pułapkę deflacyjną nadal niewielkie" - uspokajają eksperci NBP.

Deflacja w lutym wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznym, w stosunku do stycznia br. 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do ub. roku najbardziej potaniał transport - o 7,3 proc. O 4,5 proc. tańsze były ubrania i obuwie.

Jak zauważyli analitycy GUS największy wpływ na deflację w lutym miały niższe ceny transportu (o 1,9 proc.) i odzieży i obuwia (o 1,8 proc.). Jak wyliczyli obniżyły one wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,10 p. proc. Wyższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz podwyżki i wyższe ceny rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,09 p. proc. i 0,03 p. proc.

Przeczytaj: Rząd przygotowuje wsparcie dla eksportu

Eksperci NBP przeprowadzili badanie mające na celu oszacowanie prawdopodobieństwa oraz skutków wpadnięcia w pułapkę deflacyjną.

- Wciąż można powiedzieć, że prawdopodobieństwo to jest nadal niewielkie - uważają eksperci NBP.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NBP ocenia możliwość deflacji w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!