NATO: Systemy IT coraz ważniejsze. Wojsko będzie zaangażowane w wojnę cybernetyczną

NATO: Systemy IT coraz ważniejsze. Wojsko będzie zaangażowane w wojnę cybernetyczną
Wojsko może być zmuszone do działań ofensywnych choćby po to, aby stwierdzić, kto jest przeciwnikiem i jak działa w cyberprzestrzeni.(fot.shutterstock)

Wojsko z pewnością będzie zaangażowane w wojnę cybernetyczną, ponieważ musi bronić swojej infrastruktury informacyjnej, jej integralności, dostępności i poufności przed szeroką gamą ataków – mówi Kenneth Geers z NATO-wskiego cybercentrum.
Jak podkreśla, systemy IT odgrywają coraz większą rolę w wojskowości.

Według Geersa istnieje silna relacja pomiędzy taktyką ataków w cyberprzestrzeni i tradycyjnym prowadzeniem działań militarnych, a systemy IT odgrywają coraz większą rolę w wojskowości. "Myślę, że element cyfrowy rośnie. Jeśli weźmiemy czołg, okręt czy samolot, to mamy do czynienia z poruszającym się zestawem komputerów" - mówił.

Jak wyjaśniał, dowódca czołgu zna swoje tradycyjne zadania, ale musi też mieć świadomość, że istnieje baza IT, od której jest uzależniony. "Hakerzy to wiedzą i starają się dostać pod pancerz czołgu, by przeprowadzić ataki lub zmanipulować dane tak, że dowódca czołgu może nie być w stanie wykonać swojego zadania" - opowiadał specjalista z NATO-wskiego Centrum Doskonałości ds. Współpracy w Dziedzinie Obrony przed Atakami Cybernetycznymi.

W jego ocenie wojsko będzie zaangażowane w wojnę cybernetyczną. "Wojsko z pewnością będzie zaangażowane w wojnę cybernetyczną w zakresie obrony, ponieważ musi bronić swojej infrastruktury informacyjnej, jej integralności, dostępności i poufności przed szeroką gamą ataków" - powiedział.

Czytaj tez: Nie będzie Caracali dla polskiej armii

Jak dodał, wojsko może być zmuszone do działań ofensywnych choćby po to, aby stwierdzić, kto jest przeciwnikiem i jak działa w cyberprzestrzeni. "Istnieje kontinuum nie tylko pomiędzy wojną w cyberprzestrzeni i tradycyjnymi działaniami, ale także pomiędzy cyberobroną i cyberatakiem".

Mimo że hakerzy mogą ingerować w różne dziedziny życia, także na poziomie militarnym, Geers uważa, że nie wywołają trzeciej wojny światowej. "Mogą jednak odegrać rolę w określeniu tego, jakie decyzje będą podejmowane na najwyższym poziomie rządowym" - mówił o hakerach ambasador natowskiego centrum.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NATO: Systemy IT coraz ważniejsze. Wojsko będzie zaangażowane w wojnę cybernetyczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!