MSZ: RPA to priorytetowy partner Polski w Afryce

MSZ: RPA to priorytetowy partner Polski w Afryce
Konsultacje polityczne z Republiką Południowej Afryki z udziałem wiceminister Joanny Wroneckiej (fot.msz.gov.pl/M.Jasiulewicz)

• Współpraca polityczna, gospodarcza i handlowa to główne punkty konsultacji polsko-południowoafrykańskich na szczeblu wiceministrów w Warszawie.
• Bardzo nam zależy na dalszym rozwoju współpracy z Polską - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych RPA Luwellyn Landers.

- Postrzegamy RPA jako naszego priorytetowego partnera w Afryce, zarówno w sferze politycznej jak i gospodarczej. W obu dziedzinach istnieje duży potencjał rozwoju współpracy, co wynika zarówno z faktu, że RPA jest największą gospodarką na kontynencie afrykańskim oraz naszym głównym partnerem handlowym, jak i z naszych zbliżonych doświadczeń z okresu przemian ustrojowych i gospodarczych - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka podczas konsultacji politycznych z Republiką Południowej Afryki.

- Bardzo nam zależy na dalszym rozwoju współpracy z Polską - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych RPA Luwellyn Landers.

Czytaj też: Wiceminister Domagalski z misją gospodarczą do Kenii i Tanzanii

W trakcie spotkania omówiono stan i perspektywy dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej. Podkreślono funkcjonowanie aktywnego dialogu pomiędzy Polską i RPA oraz zbliżone stanowisko w większości kwestii regionalnych i globalnych.

Rozmowy dotyczyły także konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Poruszono ponadto problem destabilizacji Syrii i zagrożenia dla stabilności w Somalii, Sudanie Południowym, Burundi, Etiopii, Nigerii, Demokratycznej Republice Konga oraz Maroku.

Wiceminister Joanna Wronecka zwróciła uwagę na konieczność większego zaangażowania wspólnoty międzynarodowej w zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa będących podstawą rozwoju kontynentu afrykańskiego.

Zasygnalizowała przy tym zainteresowanie Polski aktywnym udziałem w tym procesie. Podkreśliła, że szansą na takie zaangażowanie byłoby niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, o które Polska się ubiega. Jednocześnie poprosiła o poparcie przez władze RPA naszej kandydatury.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!