MSWiA: bez planów zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju; możliwe korekty

MSWiA: bez planów zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju; możliwe korekty
„Prowadzone w tym zakresie analizy znajdują się na bardzo wstępnym etapie” (fot. Aotearoa/Wikipedia/CC BY 2.5)

Nie ma planów dokonania zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju, natomiast MSWiA dopuszcza możliwość korekt w ramach obowiązującego podziału - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację świętokrzyskich posłów PO i PSL ws. planów utworzenia woj. częstochowskiego.

Odpowiedź MSWiA na interpelację, skierowaną do premier Beaty Szydło pod koniec 2015 r., przedstawili w sobotę 9 stycznia podczas konferencji prasowej w Kielcach szefowa świętokrzyskiej PO, poseł Marzena Okła-Drewnowicz i poseł Artur Gierada.

Parlamentarzyści, wspólnie z posłami regionalnego PSL, wystosowali interpelację po informacjach, jakie przekazywały lokalna media - o planach utworzenia woj. częstochowskiego - kosztem woj. świętokrzyskiego. Z doniesień wynikało, że w nowym regionie mógłby się znaleźć najdalej wysunięty na zachód rejon woj. świętokrzyskiego - powiat włoszczowski.

Posłowie zapytali, czy rząd PiS planuje zmiany podziału administracyjnego kraju, a jeśli tak - czy dotyczą one regionu świętokrzyskiego. Jak wynika z odpowiedzi podpisanej przez wiceszefa MSWiA Sebastiana Chwałka „(…) z uwagi na szczególną wartość, jaką jest stabilność struktur administracyjnych państwa, nie jest planowane dokonanie zasadniczych zmian w istniejącym podziale terytorialnym państwa”.

„Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dopuszcza natomiast możliwość wprowadzenia korekt w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego, skonsultowanych i akceptowanych społecznie, które pozwolą na optymalne funkcjonowanie struktur państwowych i samorządowych, w szczególności w kontekście wypełnianych przez nie zadań na rzecz społeczności lokalnych i rozwoju regionalnego. Kluczowe znaczenie ma przy tym idea zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju” – wynika dalej z odpowiedzi.

W piśmie zaznaczono też, że „prowadzone w tym zakresie analizy znajdują się na bardzo wstępnym etapie”, a „ewentualne zmiany muszą zostać poprzedzone szczegółowymi analizami, w tym również w zakresie kosztów związanych z ich wprowadzeniem”. „Najważniejszym warunkiem wprowadzenia ewentualnych zmian podziału terytorialnego państwa będzie ich akceptacja społeczna” – podkreślono w dokumencie.

Region świętokrzyski boryka się z największym problemami rozwojowymi?

Zdaniem polityków świętokrzyskiej PO, odpowiedź „jasno wskazuje” na próbę zmiany podziału terytorialnego kraju, która będzie dotyczyła także woj. świętokrzyskiego. W opinii Okły-Drewnowicz, sugeruje to zdanie o szczególnym wspieraniu obszarów o słabszym tempie rozwoju. „Wiadomo że region świętokrzyski boryka się z największym problemami rozwojowymi, dotyczącymi wzrostu PKB, stopienia bezrobocia” – argumentowała.

Z kolei według Gierady informacja o możliwości korekt może być powodowana planami zorganizowania „ewentualnych” przyspieszonych wyborów samorządowych.

Szefowa świętokrzyskiej PO wskazała także na obawę o wydatkowanie środków unijnych, w sytuacji gdyby doszło do zmian administracyjnych. Okła-Drewnowicz zaapelowała do internautów o aktywność wokół wydarzenia „Nie dla rozbioru województwa świętokrzyskiego!”, stworzonego przed dwoma miesiącami na jednym z portali społecznościowych.

Pomysł wprowadzenia nowych województw skrytykował w połowie listopada marszałek woj. świętokrzyskiego, szef regionalnego PSL Adam Jarubas. Także jego zdaniem środowisko PiS w ten sposób „szuka sposobu” na podważenie wyników ostatnich wyborów do sejmików wojewódzkich, a zmiany administracyjne „najprawdopodobniej spowodowałby duże opóźnienia we wdrażani unijnych dotacji”. Pomysł skrytykowali także samorządowcy gminy i powiatu włoszczowskiego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSWiA: bez planów zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju; możliwe korekty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!