XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MS rozważa powrót do odrębnych postępowań ws. gospodarczych

MS rozważa powrót do odrębnych postępowań ws. gospodarczych
Innym z zamierzeń MS ma być eliminowanie przeszkód spowalniających sprawy gospodarcze (Fot. Fotolia)

• Chcielibyśmy przywrócić odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych - poinformował  wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
• Dodał, że resort "dość negatywnie" ocenia wyeliminowanie odrębności proceduralnej spraw gospodarczych, co nastąpiło w 2012 r.

Wiceminister Piebiak poinformował o planach MS podczas konferencji: "Adwokatura wobec zmian w prawie cywilnym i karnym". W dyskusji poza przedstawicielami resortów sprawiedliwości oraz rozwoju wzięli udział: naukowcy, sędziowie, adwokaci i aplikanci adwokaccy.

- Jesteśmy przekonani - a przekonanie to oparte jest na faktach - że nie jest tym samym proces pomiędzy dużymi przedsiębiorcami o poważne pieniądze, a proces cywilny o zachowek, dług sąsiedzki i tym podobne codzienne sprawy - powiedział wiceminister Piebiak. Jak zaznaczył, "tym samym nie jest właściwą obecna sytuacja, w której te same reguły obowiązują wielką korporację, drobnego sklepikarza i 80-letnią staruszkę, która musi stwierdzić nabycie spadku po zmarłym mężu".

Obszerna nowelizacja prawa cywilnego, która zniosła odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych, zaczęła obowiązywać od 3 maja 2012 r. Od tamtej pory spory między przedsiębiorcami są rozpatrywane tak, jak zwykłe spory cywilne. Mimo likwidacji postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych w sądach pozostały wydziały gospodarcze, sędziowie więc nadal specjalizują się w tego typu sprawach.

Czytaj też: Morawiecki: KERM skupi się na najważniejszych sprawach dla gospodarki

- Chcemy się opierać na tym, co było, choć nie jest to bezrefleksyjne przepisywanie regulacji sprzed maja 2012 r. - powiedział Piebiak. Sprawy gospodarcze - jak wyjaśnił - miałyby w praktyce być sprawami "pomiędzy przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej".

Dodał, że "pewne typy umów miałyby zawsze trafiać do sądu gospodarczego". - Dlatego na przykład wstępnie przewidujemy, że umowa o roboty budowlane byłaby zawsze umową, co do której rozstrzygałby sąd gospodarczy - zaznaczył Piebiak.

- Nie zamykamy oczu na to, że przedsiębiorcy są różni. Chcemy więc, aby w przepisach była zagwarantowana formuła opcyjna, żeby postępowanie gospodarcze w stosunku do mikroprzedsiębiorców było opcją - powiedział. W ten sposób - jak dowodził - "w trudne ramy procedury gospodarczej" nie będą trafiali ludzie, którzy "nie mają do tego przygotowania i środków".

Innym z zamierzeń MS ma być eliminowanie przeszkód spowalniających sprawy gospodarcze. - Nie ma na przykład powodu, by na wstępie sprawy zmuszać powoda do formułowania bardzo poważnych pozwów i składania załączników w setkach stron, jeśli sprawa być może zakończy się na nakazie zapłaty - mówił.

Wiceminister zastrzegł, że plany MS, o których informuje, są na razie "na etapie koncepcyjnym". Dodał, że na ten temat musi zostać przeprowadzona dyskusja w środowisku prawników i przedsiębiorców, a także nastąpić "etap decyzji politycznej". Dlatego nie wszystkie propozycje muszą potwierdzić się w dalszych pracach o charakterze legislacyjnym.

- Nie znam pełnomocnika, który żałuje, że zniesiono w 2012 r. procedurę gospodarczą. Procedura ta w dużej mierze koncentrowała się na kwestiach proceduralnych (...) a nie na meritum przedstawienia sporu - oceniła prof. Katarzyna Bilewska z Wydziału Prawa i Administracji UW. Dlatego - jak oceniła - dobrze, iż plany MS nie zakładają prostego powrotu do stanu sprzed 2012 r.

Zaznaczyła jednocześnie, że w sądach przybywa bardzo trudnych spraw o charakterze infrastrukturalnym, w których "furgonetka przywozi dokumenty i załączniki na biuro podawcze sądu". Niezależnie od procedury - jak wskazała - bardzo trudno przyspieszyć rozpatrywanie takich spraw.

Z kolei przewodnicząca jednego z wydziałów gospodarczych warszawskiego sądu okręgowego sędzia Agnieszka Owczarewicz podkreśliła, że "procedura nie jest dla sędziów, tylko dla ludzi i ma służyć wymierzaniu sprawiedliwości". Dodała, że trzeba pamiętać o promowaniu i rozwijaniu mediacji w sprawach gospodarczych, która może być jedną z lepszych dróg do kończenia sporów między przedsiębiorcami.

Pierwotnie postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych zostało wprowadzone do Kodeksu postępowania cywilnego w 1989 r. Za takim rozwiązaniem przemawiało to, że ówczesne przepisy nie były dostosowane do realiów gospodarki rynkowej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MS rozważa powrót do odrębnych postępowań ws. gospodarczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!