MON: System obrony powietrznej może kosztować 30-50 mld zł

MON: System obrony powietrznej może kosztować 30-50 mld zł
Macierewicz powtórzył, że udało się wynegocjować korzystniejsze niż poprzednio deklaracje dotyczące transferu technologii i offsetu (fot.pis.org.pl)

System obrony powietrznej średniego zasięgu może kosztować 30-50 mld zł, warunkiem zawarcia kontraktu będzie zapewnienie offsetu – zapowiedzieli przedstawiciele kierownictwa MON.

Szef resortu Antoni Macierewicz, wiceminister Bartosz Kownacki, przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia, biura umów offsetowych MON i Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapoznali komisje sejmowe ze stanem realizacji programu Wisła, zakładającego zakup baterii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

W ubiegłym tygodniu w czasie kieleckich targów zbrojeniowych Macierewicz poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego (Letter of Request) do amerykańskiej firmy Raytheon, dostawcy zestawów Patriot; MON wysłało też pytanie do amerykańsko-niemiecko-włoskiego konsorcjum MEADS.

System Patriot został wybrany w kwietniu ub.r. do dalszych negocjacji w trybie międzyrządowym. O tej decyzji rządu PO-PSL poinformował prezydent Bronisław Komorowski. W postępowaniu uczestniczyły Raytheon, MEADS i francuskie konsorcjum Eurosam oferujące system SAMP/T.

Wg Macierewicza ta deklaracja utrudniła negocjacje rządowi Beaty Szydło, który "musiał podjąć daleko idące kroki, by nie znaleźć się w sytuacji, gdy druga strona mogłaby dyktować warunki". "W tym, co podaliście dziś, weszliście w konfigurację, którą macie na biurku" - replikował Czesław Mroczek (PO), który był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za programy zbrojeniowe.

Kownacki powiedział, że ze względu na kurs dolara i wymagania stawiane przez stronę polską system może kosztować 30-50 mld zł.

Macierewicz powtórzył, że udało się wynegocjować korzystniejsze niż poprzednio deklaracje dotyczące transferu technologii i offsetu; przypomniał, że 50 proc. wartości kontraktu ma przypaść na zamówienia składane w polskim przemyśle. Zaznaczył, że jednym z warunków negocjacji jest zobowiązanie do offsetu.

Wg Kownackiego może on objąć włączenie polskich zakładów w szerszą obsługę myśliwców F-16. Macierewicz poinformował, że rozmawiał z prezesem korporacji Raytheon i uzyskał zapewnienie, że weźmie ona całkowitą odpowiedzialność za ofertę offsetową (elementy systemu Patriot pochodzą od innych producentów).

- Uznaliśmy za niedopuszczalną sytuację, gdy negocjujemy tylko z jednym partnerem, nawet gdy jest tak zasłużony i wybitny jak Raytheon - powiedział Macierewicz. Dodał, że Patriot to system znany, sprawdzony, używany przez 13 państw, ale i nie wolny od wad; MEADS natomiast to "system bardzo nowoczesny, ale mający tę słabość, że nigdzie jeszcze niezweryfikowany".

- Wystosowanie dwóch listów równolegle to dobra i odważna decyzja, niezależnie, kto będzie rządził, kiedy ostatni zestaw przyjdzie do Polski - ocenił przewodniczący komisji Michał Jach (PiS).

Zapytanie ofertowe dotyczy warunków dostawy ośmiu zestawów: do roku 2019 dwóch baterii w obecnie dostępnej konfiguracji z radarem sektorowym oraz sześciu wyposażonych już w radar o polu obserwacji 360 st. - po roku 2020.

Zestawy Patriot, którymi jest zainteresowana Polska, mają być też wyposażone w IBCS - nowo opracowany system umożliwiający łączenie różnych środków rozpoznania i walki, w który mają zostać wyposażone wojska lądowe USA.

Modernizacja obrony powietrznej i wypracowanie zdolności do zwalczania pocisków balistycznych to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: System obrony powietrznej może kosztować 30-50 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!