Ministerwo Rozwoju planuje wprowadzić pakiet ułatwień dla przedsiębiorców

Ministerwo Rozwoju planuje wprowadzić pakiet ułatwień dla przedsiębiorców
Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców ma dotyczyć także Prawa budowlanego. (Fot. Fotolia)

• Kilkaset tysięcy firm skorzysta na projekcie wprowadzającym ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, który trafił w środę (6 lipca) do konsultacji społecznych - przewiduje resort rozwoju.
• To element pakietu 100 ułatwień, zapowiadanych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców przewiduje m.in. zmiany w prawie pracy, prawie finansowym, budowlanym i technicznym, ochrony środowiska, a także gospodarczym i handlowym.

Mają one - jak mówił podczas środowego (6 lipca) spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj - pomóc w codziennym wykonywaniu działalności gospodarczej.

Najwięcej firm będą dotyczyć zmiany związane z prawem pracy. Pakiet przewiduje, że obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy będą miały firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników; dziś jest to 20 pracowników. (Wyjątkiem ma być sytuacja, gdy powołania ZFŚS i ustalenia regulaminów zażądają w firmie liczącej 20-49 pracowników związki zawodowe - wówczas trzeba będzie to zrobić.)

- Jak patrzymy dzisiaj na praktykę, to przedsiębiorcy, żeby nie wchodzić w obowiązek tworzenia Funduszu albo dzielą i tak nieduże firmy na jeszcze mniejsze, albo proponują pracownikom umowy cywilne. Wydaje się to dosyć karkołomne i mało korzystne dla gospodarki. Chodzi nam o to, żeby firmy miały jak najmniej barier dla wzrostu - wyjaśniał tę propozycję Haładyj.

Proponowane zmiany w obszarze prawa pracy umożliwią pracodawcom, którzy są podmiotami sektora finansowego, wystąpienia do Krajowego Rejestru Karnego z wnioskiem o udzielenie informacji nt. kandydata do pracy (na podstawie pisemnej zgody kandydata). Oprócz tego przewiduje się uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy w przypadku zawarcia przez pracownika kolejnej umowy o pracę z tym samym pracodawcą.

Prawo finansowe

Kolejne zmiany dotyczą prawa finansowego. W pakiecie znalazła się propozycja podniesienia limitu przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych do którego podatnicy PIT mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów z 1,2 mln euro do 2 mln euro - co według wiceministra Haładyja przyniesie korzyści ok. 25 tys. firmom. A także propozycja podniesienia limitu przychodów uprawniającego do korzystania z opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze 150 tys. euro do 250 tys. euro. - co będzie dotyczyć ok. 90 tys. firm.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!