Ministerstwo Zdrowia przygotowuje ustawę o aptekach. Konsultacje jeszcze w tym roku?

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje ustawę o aptekach. Konsultacje jeszcze w tym roku?
Wiceminister Łanda: Może jeszcze w tym roku ustawa o aptekach wyszłaby z resortu do konsultacji zewnętrznych. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• W Krynicy wiceminister Łanda wyraził nadzieję na konsultacje społeczne nowych przepisów o aptekach. Polityk liczy, że uda się w tym roku pokazać propozycje środowisku farmaceutycznemu.
• W czasie Forum Ekonomicznego w górskim kurorcie przedstawiono pomysły zainteresowanych tematem aptekarzy i pacjentów.

W zeszłym tygodniu (6, 7, 8 września) trwało Forum Ekonomiczne w Krynicy. W ramach tego prestiżowego spotkania ekonomicznego odbyła się rozmowa o rynku aptek w naszym kraju. Z ramienia Ministerstwa Zdrowia udział w tym spotkaniu wziął wiceminister Krzysztof Łanda.

W czasie spotkania padło pytanie o przyszłość regulacji rynku farmaceutycznego w Polsce.

- Chcielibyśmy, aby na rynku funkcjonowały zarówno apteki sieciowe jak i indywidualne - mówił polityk. - Sieci powodują to, że ceny asortymentu pozarefundacyjnego są rzeczywiście utrzymywane na niskim poziomie.

Oceń ministra zdrowia

Od dłuższego czasu środowisko farmaceutyczne czeka na nową ustawę o działaniu aptek w Polsce.

Minister zaznaczył, że mimo iż resort ma przygotowanych bardzo dużo zapisów ustawy, nie chce jej kończyć bez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. -  Debata trwa, zespoły pracują, uwag jest sporo. Mam jednak nadzieję, że może jeszcze w tym roku ustawa wyszłaby do konsultacji zewnętrznych.

Aptekarze chcą zgłaszać ministerstwu swoje pomysły

Gorącą dyskusję w Krynicy wzbudziła kwestia ograniczeń dotyczących 1 procenta ogólnej liczby aptek w województwie. Wg Marka Tomkowa, co czwarta apteka sieciowa narusza przepis o 1 proc., co - jak twierdzi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - oznacza, że należałoby jej odebrać zezwolenie na prowadzenie działalności.

- W województwie opolskim, a tam właśnie byłem wojewódzkim inspektorem farmaceutycznym, zezwolenia nie są cofane z artykułu 99 ust. 3 tylko z artykułu  37 AP, który mówi, ze organ ma obowiązek cofnąć zezwolenie, jeśli jej właściciel przestanie spełniać jeden z warunków niezbędnych do uzyskania tego zezwolenia, a takim jest posiadanie mniej niż 1 proc w województwie – mówił Marek Tomków.

Z taką interpretacją prawa nie zgodził się prof. Bogusław Banaszak, członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Zdaniem profesora żaden z przepisów prawa farmaceutycznego nie tworzy obowiązku posiadania mniej niż jednego procenta aptek w województwie, ani nie zakazuje prowadzenia większej liczby placówek. Profesor Banaszak stwierdził, ponadto że:

- Ustawa prawo farmaceutyczne wyraźnie mówi, kiedy można cofnąć zezwolenie. Prawo musi być jasne i przejrzyste. Jeśli nie ma tam słowa o tym, że po przekroczeniu 1 proc można cofnąć zezwolenie, to takiej kompetencji organy administracji po prostu nie mają.

Odmienne zdanie ma Federacja Pacjentów Polskich

Na zupełnie inną perspektywę sporów dotyczących kształtu rynku aptecznego w Polsce zwrócił uwagę prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak.  Stwierdził, że cała dyskusja opiera się na tym, kto i ile zyska w wyniku zmiany prawa farmaceutycznego: czy będzie to apteka indywidualna, sieciowa czy skarb państwa.

- Najmniej jest o tym, co stanie się z pacjentem – mówił prezes Maćkowiak. - A dziś nasza sytuacja jest tragiczna. Zgodnie z opiniami WHO bezpieczny pułap dopłat pacjenta do leków nie powinien przekraczać 40 procent. Z danych firm badających rynek i danych NFZ wiemy, że dopłaty do leków recepturowych są na poziomie 50 procent a pozostałe 70 procent. To przepaść! Dla pacjenta jest kompletnie obojętne, czy wchodzi do apteki sieciowej czy indywidualnej. Dla niego jest ważne, żeby leki były dostępne, maksymalnie jak najtańsze i dostarczone w jak najkrótszym czasie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Zdrowia przygotowuje ustawę o aptekach. Konsultacje jeszcze w tym roku?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!