REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa gani Czechów za nieuzasadnioną krytykę polskich jajek

  • Autor: GP
  • 18 lipca 2016 11:56
Ministerstwo Rolnictwa gani Czechów za nieuzasadnioną krytykę polskich jajek Minister rolnictwa Czech zasugerował niską jakość polskich produktów rolnych. Polskie Ministerstwo Rolnictwa będzie chciało wyjaśnień. (fot.:pixabay.com)

● Po wypowiedziach czeskiego ministra rolnictwa, który krytykuje importowane do Czech z Polski produkty rolno-spożywcze, polskie ministerstwo zapewnia o jakości polskich kontroli.
● Polacy apelują o wstrzymanie się z generalizacją i zapowiadają kolejne kroki formalne, które mają wyjaśnić sytuację.

W poniedziałek (18 lipca) Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało się zaapelować do strony czeskiej o złagodzenie retoryki wobec polskiej produkcji spożywczej, w tym zwłaszcza polskich jajek importowanych do Czech.

Resort przypomina, że od 2012 roku władze w Czechach notorycznie wspominają o problemach z polską żywnością.

- Republika Czeska regularnie kwestionowała w mediach jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności dostarczanej na swój rynek - piszą na stronach ministerstwa urzędnicy. - Minister rolnictwa Republiki Czeskiej Marian Jureczka, podczas konferencji prasowej kwestionował jakość jaj pochodzących z Polski oraz m.in. zarzucał Polsce stosowanie cen dumpingowych.

Czytaj: Resort rolnictwa sprawdzi targi zwierząt

Resort przypomina, jak powinny wyglądać procedury kontroli jakości importowanych i przepływających przez wewnętrzne granice UE produktów rolno-spożywczych. Do samych Czechów natomiast polskie ministerstwo apeluje - Niedopuszczalne jest upowszechniane negatywnych opinii o produktach przed dokładnym zbadaniem każdego przypadku przez odpowiednie inspekcje polskie i czeskie oraz rzetelnym ustaleniu stanu faktycznego.

Resort przypomina, że polskie produkty sprawdza też Biuro ds. Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej (FVO).

- Polska spełnia wszystkie wymagania dotyczące kontroli i monitorowania jakości artykułów rolno-spożywczych, dlatego uznaje za niezrozumiałe, powtarzające się przypadki podważania w Czechach solidnej jakości polskich produktów rolno-spożywczych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmie stosowne działania w kierunku wyjaśnienia zaistniałej sytuacji - zapowiada w nocie resort rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA