Ministerstwo Finansów: Nie będzie zmian w ustawie o podatku bankowym

Ministerstwo Finansów: Nie będzie zmian w ustawie o podatku bankowym
Nie przewidujemy zmian w ustawie o podatku bankowym - powiedział wiceminister finansów (Wiesław Janczyk, fot.mf.gov.pl)

Nie przewidujemy zmian w ustawie o podatku bankowym, czekamy na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych - powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

• Nie przewidujemy zmian w ustawie o podatku bankowym - powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

• Odnosząc się do planów resortu związanych z podatkiem od sklepów wielkopowierzchniowych przypomniał, że Komisja Europejska wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku z progresywną skalą.

• Pewne jest to, że gdyby polski model został zaakceptowany, to zostałby rozpowszechniony w innych krajach - uważa wiceminister.

Janczyk pytany był m.in. o ewentualne korekty ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych powiedział, że na razie takie korekty nie są planowane. "Niechętnie wracam do korekt tych dokumentów, które Sejm bieżącej kadencji już przepracował. Warto zostawić stabilną możliwość działania tym regulacjom. Na razie nie można mówić o korektach w ustawie o podatku bankowym" - poinformował wiceminister.

Odnosząc się do planów resortu związanych z podatkiem od sklepów wielkopowierzchniowych przypomniał, że Komisja Europejska wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku z progresywną skalą, w ślad za czym najpierw Minister Rozwoju i Finansów wydał odpowiednie rozporządzenie, a potem parlament skorygował ustawę przesuwając termin jej stosowania na 1 stycznia 2018 r. Polska zaskarżyła decyzję KE do Trybunału Sprawiedliwości UE.

"Mamy jeszcze kilka miesięcy na decyzję (...). Cały czas rozmawiamy z KE, wymieniamy korespondencję, także UOKiK prowadzi rozmowy z Komisją. Nigdy nie zakładaliśmy, że wprowadzenie tego podatku będzie proste, niemniej oczekiwanie uczestników rynku, zwłaszcza firm rodzinnych, mniejszych sklepów osiedlowych na tę regulacje było bardzo duże. Sprostaliśmy temu oczekiwaniu przygotowując dokument w maksymalnym stopniu uzgodniony i - wydawało się - o dużym poziomie konsensusu, z wysoką kwotą wolną od podatku" - powiedział.

Przyznał, że nie wiadomo jeszcze, kiedy sprawa zostanie rozstrzygnięta. "Mam nadzieję, że wkrótce. Do czasu tego rozstrzygnięcia nie chcemy podejmować nowego działania, opracowywać innego projektu. Nie ma wyraźnej formuły, co do której mielibyśmy pewność, że odpowiada oczekiwaniom Komisji Europejskiej, jako właściwa dla tego rodzaju podatku" - powiedział wiceminister.

Wyjaśnił, że nawet model francuskiego podatku przyjmujący za podstawę opodatkowania metraż i przychody ma metr nie ma autoryzacji KE, bowiem nigdy nie został zaskarżony przez francuskich uczestników rynku. Zaakceptowany przez Komisję został model hiszpański, który jednak obejmuje tylko niektóre regiony tego kraju i jest dość skomplikowany.

"Pewne jest to, że gdyby polski model został zaakceptowany, to zostałby rozpowszechniony w innych krajach. Byliśmy tutaj w dużej mierze pionierami we wprowadzeniu tego typu regulacji, nie wycofujemy się z niej. Czekamy na wiążące rozstrzygnięcie, które - mamy nadzieję - wkrótce nastąpi" - podkreślił Janczyk.

Pytany, co się stanie, jeżeli rozstrzygnięcie to nie nastąpi przed wejściem w życie ustawy powiedział: "Narzędzie w postaci prolongaty mamy cały czas dostępne. W moim odczuciu nie warto w tym względzie rozpoczynać nowej polemiki bez poznania argumentów KE, która przeciwstawia się tego typu regulacjom właściwie co do zasady. Jesteśmy w stanie przygotować dokument innego typu, ale niewykluczone, że podzieliłby los obecnej ustawy".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Finansów: Nie będzie zmian w ustawie o podatku bankowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!