XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ministerstwo Finansów chce walczyć z wyłudzeniami VAT w handlu złomem

Ministerstwo Finansów chce walczyć z wyłudzeniami VAT w handlu złomem
Modzelewski: Tu ani dostawca ani kupujący nic nie płaci do budżetu (fot. A.Hesselink, flickr.com, licencja: CC BY-NC 2.0)

Ministerstwo Finansów przygotowuje kolejny etap walki z wyłudzeniami VAT. Działania będą skierowane zwłaszcza w branżę obrotu metalem, złomem, w tej dziedzinie można płacić zerowy podatek VAT.

- Działania przeciw wyłudzeniom VAT trzeba zintensyfikować, a w niektórych obszarach mogą wymagać przeformułowania - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów, odnosząc się do apelu firm handlujących złomem o pozostawienie mechanizmu odwróconego VAT.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż podkreśliła, że problematyka oszustw i nadużyć w zakresie VAT pozostaje przedmiotem szczególnej uwagi resortu podległych mu służb.

Walka wymaga dokładniejszych przepisów

- Dotychczasowe środki mające na celu uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług, przeciwdziałanie zidentyfikowanym nadużyciom, wyłudzeniom tego podatku oraz zmniejszaniu szarej strefy przejawiały się w podejmowanych działaniach legislacyjnych, jak i działaniach mających charakter kontrolny, które, co do zasady, stanowiły podstawowe narzędzie służące walce z takimi patologiami. Działania te, w ocenie Ministerstwa Finansów, należy zintensyfikować, a w niektórych obszarach być może przeformułować - poinformowała.

Obecnie prowadzone są wnikliwe analizy służące określeniu strategicznych kierunków działań koniecznych do zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi, mówią przedstawiciele MF.

Niektórzy unikają płacenia VAT w całości

Współautor PiS-owskiego projektu ustawy o VAT prof. Witold Modzelewski przekonywał niedawno w rozmowie z PAP, że mechanizm ten pozwala objętym nim przedsiębiorcom w ogóle nie płacić VAT.

- Tzw. odwrotne obciążenie jest sukcesem lobbystów, bo tu nikt nic nie płaci do budżetu: nie ma żadnej wpłaty, czyli brak jest zarówno obciążenia, nawet odwrotnego. Tu ani dostawca ani kupujący nic nie płaci do budżetu, a dostawcy uzyskują zwroty, bo to inaczej nazwana stawka zero procent - mówił Modzelewski.

Obrót złomem, a zerowy VAT

Izba Przemysłowo Handlowa Gospodarki Złomem (IPHGZ) wysłała w listopadzie do resortu finansów list, w którym wyraziła zaniepokojenie planami likwidacji odwróconego VAT w handlu złomem i zaapelowała o jego pozostawienie.

Odwrotne obciążenie VAT w handlu złomem wprowadzono w 2011 r. To mechanizm polegający na tym, że VAT rozliczają kupujący, a nie sprzedawcy. Według przedsiębiorców zajmujących się obrotem złomem odwrócony VAT jest najlepszym rozwiązaniem w walce z przestępcami wyłudzającymi VAT. Według Izby zmiana natychmiast uwolniła branżę od nieuczciwej konkurencji, która opierała swoją działalność na wyłudzeniach VAT-u. Na konieczność wprowadzenia tego rozwiązania firmy z branży złomiarskiej wskazywały już od 2008 r.

- Chcieliśmy zasygnalizować, aby rząd jeszcze raz spojrzał, na czym polegała reforma odwróconego VAT i dlaczego została wprowadzona. Dzięki jego wprowadzeniu nie ma dziś patologii na rynkach, które zostały nim objęte. W tym momencie, w obrocie złomem ja odpowiadam za swoją firmę. Jeśli znów będę musiał odpowiadać za swoich dostawców i odbiorców, to musiałbym stworzyć w swojej spółce specjalną komórkę kontroli podobną do istniejących w urzędach - mówił PAP prezes Izby Piotr Gluźniewicz.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ministerstwo Finansów chce walczyć z wyłudzeniami VAT w handlu złomem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!