REKLAMA

Ministerstwo Energii przygotowuje program dla węgla brunatnego

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 29 lipca 2016 12:24
Ministerstwo Energii przygotowuje program dla węgla brunatnego W Warszawie odbywa się spotkanie Zespołu Trójstronnego do spraw branży górnictwa węgla kamiennego w którym uczestniczy m.in. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii (fot. ME/twitter)

W Warszawie odbywa się spotkanie Zespołu Trójstronnego do spraw branży górnictwa węgla kamiennego w którym uczestniczy m.in. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

- W Ministerstwie Energii przygotowujemy kompleksowy program dla górnictwa węgla brunatnego - poinformował Grzegorz Tobiszowski.

Minister Tobiszowski przy wcześniejszych okazjach podkreślał, że węgiel brunatny w polskiej energetyce pełni od lat rolę paliwa strategicznego o czym świadczy około 9000 MW mocy zainstalowanych w elektrowniach opalanych węglem brunatnym.

Roczna produkcja energii elektrycznej z tych elektrowni przekracza 50 TWh. Stanowi to około 25 proc. mocy zainstalowanej w polskich elektrowniach i około 35 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej, która jest tańsza o ok. 20-30 proc. od cen energii elektrycznej produkowanej z węgla kamiennego. W 2015 r. w polskich kopalniach wydobyto 63,1 mln ton węgla brunatnego.

W ocenie wiceministra Tobiszowskiego główne wyzwania, z jakimi mierz się górnictwo węgla brunatnego w Polsce to m.in. rosnące koszty pracy oraz malejąca konkurencyjność.

- W kontekście działań na przyszłość musimy pamiętać o m.in. przede wszystkim o. zwiększeniu efektywności, utrzymaniu wysokiego poziomu konkurencyjności czy uruchamianiu nowych odkrywek. W tym roku, a najpóźniej w przyszłym zapadną decyzje w tym obszarze - podkreślał Grzegorz Tobiszowski.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA