Ministerstwo energii liczy na współpracę PGNiG, Orlenu czy Lotosu z Iranem

Ministerstwo energii liczy na współpracę PGNiG, Orlenu czy Lotosu z Iranem
Logo PGNiG na budynku firmy w Sanoku (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Polskie firmy energetyczne jak PGNiG, Orlen czy Lotos są partnerami, na których irańskie firmy mogą liczyć w sprzedaży czy eksploatacji złóż ropy i gazu - zapewnił w poniedziałek (30 maja) wiceminister energii Michał Kurtyka.
• Dodał, że możemy Iranowi zaoferować zaawansowane technologie medyczne.

W poniedziałek (30 maja) w Warszawie z okazji wizyty ministra spraw zagranicznych Iranu odbyło się forum gospodarcze Polska-Iran.

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży podkreślił podczas swojego wystąpienia, że Iran ma szczególne znaczenie dla Polski - jest naszym głównym partnerem gospodarczym w tym regionie. Przypomniał, że polski rząd stworzył program "GO Iran", który ma ułatwiać współpracę polskich i irańskich firm, a także inwestowanie w tym kraju.

- Polska ma wiele do zaoferowania. Mam nadzieję, że ten nowy rozdział, który otwiera się przed Iranem (zniesienie większości sankcji na początku br.) i sukces Iranu będzie także sukcesem Polski - podkreślił wiceminister.

Chorąży wskazał, że polskie produkty są obecne na irańskim rynku i są to np. polskie meble.

- Ale to nie jest to, na czym chcielibyśmy kończyć, bo możliwości jest zdecydowanie więcej - przekonywał.

Wiceminister energii Michał Kurtyka zapewnił irańskich partnerów, że mogą liczyć szczególnie na współpracę z polskimi firmami energetycznymi, paliwowymi.

Czytaj: Policjanci z Wrocławia doczekali się pochwały szefa MSWiA

- Mogę zapewnić, że będziemy współpracować w gronie polskich firm, zarówno tych w tradycyjnym sektorze ropy i gazu jak PGNiG, Orlen czy Lotos, czy to w sprzedaży, czy eksploatacji złóż gazu i ropy - zaznaczył.

Przedstawiciel ME dodał, że Polska i Iran powinny także współpracować w zastosowaniu technologii jądrowych w medycynie. Zwrócił tu uwagę na polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Centrum zajmuje się przede wszystkim badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. NCBJ produkuje m.in. radiofarmaceutyki czy narzędzia dla medycyny.

- Rozwija się taka możliwość, bo Polacy bardzo dobrze opanowali możliwości wykorzystania akceleratorów medycznych, wykorzystania izotopów takich jak molibden. Sektor szpitalny w Iranie bardzo się rozwija. To jeden z obszarów, bardzo ciekawy do współpracy - ocenił Kurtyka.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif podkreślił, że po zniesieniu sankcji Iran stwarza najlepsze warunki do działalności gospodarczej, inwestycyjnej, pomysłów joint venture - to najlepszy okres, jaki można sobie wyobrazić do współpracy.

Gość dodał, że wzrost gospodarczy w Iranie jest większy niż światowa średnia (w 2014 r. PKB wyniósł 3 proc.). Jesteśmy najbardziej stabilnym i najbardziej bezpiecznym krajem w tym regionie. Jesteśmy też krajem tranzytowym. Leżymy na przecięciu szlaków handlowych z zatoką Perską, Morzem Kaspijskim, ale też w kierunku wschodnim - Indiami i Chinami - podkreślił Dżawad Zarif.

Czytaj: Wielkie targi zbrojeniowe są współorganizowane przez MON

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!