REKLAMA

Minister Morawiecki chce budować platformy współpracy biznesu i administracji

  • Autor: PAP/GP
  • 27 stycznia 2016 14:57
Minister Morawiecki chce budować platformy współpracy biznesu i administracji Minister rozwoju Mateusz Morawiecki, na zdjęciu po prawej (fot. domena publiczna)

Pracownicy, pracodawcy i administracja publiczna nie powinny być ze sobą w konflikcie; powinniśmy wypracować mechanizmy efektywnego znajdywania wspólnego mianownika dla dobra gospodarki - ocenił w środę podczas 3. Polskiego Kongresu Gospodarki wicepremier Mateusz Morawiecki.

Obecny na Kongresie prezydent Przedsiębiorców RP dr Andrzej Malinowski wskazywał, że kolejne rządy zamiast usuwać przedsiębiorcom przeszkody spod nóg, układały kolejne.

- Dziś sytuacja jest bliska absurdalnej - ocenił. Jego zdaniem na 28 tys. stron maszynopisu można zapisać przepisy powstałe w Polsce tylko w 2015 roku.

Według Malinowskiego jeżeli chodzi o poziom zbiurokratyzowania polskich przedsiębiorców Polska znajduje się w czołówce państw w Europie.

- Przodujemy w produkcji prawa - dodał. Zaapelował do przedstawicieli rządu o pomoc dla przedsiębiorców w usunięciu przeszkody jaką jest nadmierna biurokracja.

Mateusz Morawiecki, a podatek bankowy. Przeczytaj.

Odpowiadając Malinowskiemu wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki uznał, że na pewno potrzeba czasu, aby ustabilizować relację pomiędzy poszczególnymi elementami administracji.

- A jedyna drogą, żebyśmy opracowali to co będzie służyło konkurencyjności polskiej gospodarki, jest budowa wspólnych mianowników i wspólnych platform - zaznaczył.

Zdaniem wicepremiera należy dążyć do tego, aby zbudować jak najlepsze platformy analizy pomysłów w ministerstwach, które są dla danego obszaru kluczowe.

- Tylko wtedy u samego źródła powstawania biurokracji będziemy w stanie wypracować odpowiednie mechanizmy, żeby tej biurokracji było mniej - tłumaczył.

Morawiecki przypomniał, że 60 proc. regulacji jest tworzonych w UE. Podkreślił, że zadaniem obecnego rządu będzie "nadgonienie" kilku opóźnień z przeszłości.

- Jesteśmy trzeci od końca jeśli chodzi o wykonanie regulacji Europejskich - mówił. Według ministra może to oznaczać, że przyjdzie kolejna fala, która nie spodoba się przedsiębiorcom i rządzącym.

Minister rozwoju apelował do prezydenta Pracodawców RP:

- Zbudujmy odpowiednie mechanizmy informowania siebie i partycypowania w procesie powstawania legislacji Unii Europejskiej u samych źródeł. Dowiadujemy się o pewnych pomysłach legislacyjnych (UE) na tak późnym etapie, że potem ciężko jest nam coś z tym robić - zaznaczył Morawiecki. - Zbudujmy mechanizmy większego zaufania - apelował.

Przeczytaj o stanowiskach klubów parlamentarnych wobec budżetu na rok 2016.

- Ta triada - pracownicy, pracodawcy i administracja publiczna nie powinna być ze sobą w konflikcie. Powinniśmy wypracować mechanizmy jak najbardziej efektywnego znajdywania wspólnego mianownika dla dobra naszej gospodarki i dla dobra naszej przyszłości - podsumował wicepremier.

Patronat honorowy nad Polskim Kongresem Gospodarczym objął prezydent Andrzej Duda. W wyświetlonym podczas Kongresu wideo prezydent podkreślił, że nieskrępowany rozwój przedsiębiorczości to droga do podnoszenia dobrobytu wszystkich Polaków.

- Nasza gospodarka może znacznie szybciej się rozwijać, ale żeby tak się stało należy zlikwidować biurokratyczne ograniczenia, które dławią dziś polską przedsiębiorczość - dodał Duda.

Prezydent zauważył, że według danych zniesienie barier biurokratycznych zwiększyłoby przychody polskich firm przynajmniej o 200 mld zł.

- Ta znacząca kwota dobrze zainwestowana, np. w innowacje, będzie pokaźnym impulsem dla naszej gospodarki - ocenił.

Duda przypomniał także, że w ramach powołanej Narodowej Rady Rozwoju powstał zespół ds. deregulacji.

- Ma on wypracować propozycje głębokich zmian systemowych, bardziej przyjaznych przedsiębiorcom - tłumaczył prezydent Duda.

Polski Kongres Gospodarczy to forum wymiany myśli, idei i doświadczeń. Odpowiada na wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką. Na kongresie zapadają kluczowe dla jej rozwoju decyzje. W roku 2016 hasłem przewodnim Kongresu jest "Stop biurokratyzmowi!". Poprzednie edycje odbywały się pod hasłami "Energia polskiej gospodarki" oraz "Nauka dla biznesu, biznes dla nauki.

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2016-01-27 15:18:21
    Czym więcej prawa- ciągle nowego- tym mniej wolności gospodarczej , co świadomych ,,odpycha od działalności",
    więc czas uwolnić ludzką energię do działaniaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA