REKLAMA

Mieszkanie Plus, odrolnienie gruntów w miastach: Zmienią się przepisy

  • Autor: MIW
  • 27 grudnia 2016 10:05
Mieszkanie Plus, odrolnienie gruntów w miastach: Zmienią się przepisy Mieszkanie Plus to jeden z flagowych projektów rządu Beaty Szydło. (fot. mat. MiB)

• Rząd chce zliberalizować przepisy dotyczące odrolnienia gruntów w miastach.
• Wnioskowało o to Porozumienie Spółdzielni Mieszkaniowych w Rzeszowie.
• Inicjatorzy zmian podnoszą, że utrzymanie dotychczasowych zapisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych może mieć negatywne skutki dla programu Mieszkanie Plus.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", grupa parlamentarzystów PiS skierowała do marszałka Sejmu poselski projekt ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

To odpowiedź na apel Porozumienia Spółdzielni Mieszkaniowych w Rzeszowie. Wystąpiło ono o przywrócenie we wspomnianej ustawie zapisu, który wyłączał stosowanie ustawy na gruntach rolnych znajdujących się w granicach administracyjnych miast (dzięki temu deweloperzy nie musieliby zabiegać o ich odrolnienie).

Zapis ten został usunięty dwa lata temu w imię uchronienia miast przed niekontrolowaną zabudową. Przygotowany przez posłów projekt nowelizacji ustawy zakłada, że wspomniany przepis ponownie się w niej pojawi.

Zabiegający o jego przywrócenie spółdzielcy argumentują jednak, że faktycznie doprowadził on do zablokowania inwestycji i przerzucenia kosztów na kupujących. PSM podnosi też wątek polityczny przekonując, że dalsze utrzymywanie kontrowersyjnego zapisu może mieć negatywne skutki dla rządowego programu Mieszkanie Plus.

Skomentuj (2 komentarzy)

  • irek 2017-01-03 15:16:00
    Szanowni Państwo. Ten sam (albo taki sam) projekt jest już w sejmie od roku (druk 283) i na dobre utknął w komisji rolnictwa, gdzie nikt nie chce się nim zająć.
  • yh 2016-12-27 10:25:29
    Rolnik sprzeda działkę kościołowi za grosze, kościół odrolni i sprzeda za duże pieniądze a zyskami podzieli się dobra zmiana!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA