REKLAMA

MIB planuje przywrócenie w Polsce winiet?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 28 lipca 2016 16:30
MIB planuje przywrócenie w Polsce winiet? Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa scenariusz, w którym kierowcy korzystający z płatnych dróg w Polsce będą musieli używać winiet (fot. www.autostrada-a4.com.pl)

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa scenariusz, w którym kierowcy korzystający z płatnych dróg w Polsce będą musieli używać winiet.

O tych doniesieniach pisze dziennik.pl. Według portalu resort infrastruktury wśród sposobów pobierania opłat od kierowców za jazdę autostradami po 2018 roku rozpatruje m.in. winiety.

W ocenie Adriana Furgalskiego, wiceprezesa Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR", to tylko jedna z propozycji.

- Wszystko jest analizowane i winiety elektroniczne, i system satelitarny, i kontynuacja obecnego systemu radiowego. Nic jeszcze nie postanowiono, ale jeśli by brać pod uwagę system winiet, to rząd musiałby przy okazji zbudować na autostradach mocne państwo policyjne - komentuje.

Czytaj też: Odsetek zwolenników przyjęcia euro wśród bankowców najniższy od 2000 roku

Dziennik.pl przypomina, że winiety wprowadził w Polsce Marek Pol, minister infrastruktury w rządzie Leszka Millera. System obowiązywał do czerwca 2011 roku i… był dziurawy.

Według Furgalskiego, aby teraz tak się nie stało, rząd musiałby stworzyć armię ludzi do kontrolowania zakupu winiet.

- Analizy wykazały szczelność takiego systemu na poziomie ok. 90 proc., czyli zdecydowanie niżej od tego, co jest osiągane obecnie przy systemie bramek. I co, za każdym razem policja będzie ścigać po autostradzie za brak opłaconej winiety? - pyta retorycznie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kierowca po Europie 2016-07-29 11:14:00
    System winiet działa np. w krajach - Czechy, Słowacja, Austria, Szwajcaria itd. Nie ma korków na wjazdach/wyjazdach - brak bramek. Koszty dla kierowców są niższe - winieta całoroczna na osobówkę to kilkadziesiąt EUR - bo niższe koszty poboru. W Polsce wybrano najdroższy wariant (jak w Hiszpanii, Francji, Włoszech). Efekt - albo bardzo droga opłata albo omijanie dróg płatnych i większe obciążenie dróg alternatywnych (uciążliwości dla okolicznych mieszkańców itp.). Uważaµ, żę powrót do winiet jest najlepszym rozwiązaniem. Nie obejdzie się bez trudności - różni właściciele / zarządcy dróg (słynny kontrakt Stalexportu na A4 Katowice - Kraków)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA