XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MF proponuje zmiany przepisów dotyczących należności budżetowych

MF proponuje zmiany przepisów dotyczących należności budżetowych
Efektem wejścia w życie projektowanej ustawy może być zwiększenie liczby przedsiębiorców wnioskujących o udzielenie preferencji (fot. mf.gov.pl)

• Doprecyzowanie przepisów dotyczących cywilnoprawnych i niepodatkowych publiczno-prawnych należności budżetowych przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.
• Projekt został skierowany do konsultacji społecznych.
• Efektem wejścia w życie projektowanej ustawy może być zwiększenie liczby przedsiębiorców wnioskujących o udzielenie preferencji.

MF wyjaśniło w uzasadnieniu do projektu, że podmioty sektora finansów publicznych zgłaszają do MF wątpliwości interpretacyjne dotyczące stosowania obowiązujących przepisów ustawy o finansach publicznych w zakresie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publiczno-prawnym oraz należności cywilnoprawnych. W pierwszym przypadku chodzi np. o grzywny i mandaty, a w drugim o należności wynikające z różnych umów.

Według resortu, przeprowadzone w ministerstwie prace analityczne wskazały na występowanie problemów i niejasności natury prawnej. W odniesieniu do należności o charakterze cywilnoprawnym dotyczą one m.in.: braku przejrzystości przepisów o udzielaniu preferencji (ulg w postaci umorzenia i innych ulg), co ma wpływ na ich poprawne stosowanie. Wskazano też na niejednolitość kryteriów przyznawania ulg w spłacie należności na podstawie przesłanek stanowiących tzw. klauzule generalne.

Zwrócono też uwagę na brak uregulowań dających podstawę umorzenia należności przyznanej Skarbowi Państwa z tytułu kosztów zastępstwa procesowego w przypadku stwierdzenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka naruszenia Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz należności Skarbu Państwa z tytułu zwrotu kosztów postępowań związanych z dochodzeniem tych należności.

Zauważono także, że przepisy o niepodatkowych należnościach budżetowych o charakterze publiczno-prawnym niejednoznacznie wskazują organy właściwe do udzielania preferencji w spłacie należności. Wskazano, że brakuje też uregulowań dotyczących możliwości przyznawania przedsiębiorcom preferencji w odniesieniu do wszystkich należności wymienionych w otwartym katalogu z ustawy finansach publicznych.

MF proponuje w projekcie wprowadzenie zmian polegających na uzupełnieniu, doprecyzowaniu i uporządkowaniu istniejących regulacji prawnych w zakresie należności o charakterze cywilnoprawnym i niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publiczno-prawnym.

"Oczekiwanym efektem wprowadzenia zmian będzie usystematyzowanie i ujednolicenie oraz zapewnienie przejrzystości stosowania przepisów normujących udzielanie poszczególnych preferencji (ulg) w spłacie należności o charakterze cywilnoprawnym i publiczno-prawnym (ulga w postaci umorzenia należności w całości albo w części, jednakowe przesłanki warunkujące udzielenie ulg ustanowione dla zobowiązanego oraz dłużnika)" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Zmniejszy się także ryzyko związane z dochodzeniem wierzytelności Skarbu Państwa związanych z postępowaniem przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. "Ponadto, w zakresie możliwości uzyskiwania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą preferencji w spłacie należności wymienionych w art. 60 ustawy o finansach publicznych, wypełniona zostanie zasada równego traktowania" - napisano.

"Niemniej efektem wejścia w życie projektowanej ustawy może być zwiększenie liczby przedsiębiorców wnioskujących o udzielenie preferencji" - dodano.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF proponuje zmiany przepisów dotyczących należności budżetowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!