XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MF podnosi oprocentowanie 2-letnich obligacji oszczędnościowych do 2,1 proc.

MF podnosi oprocentowanie 2-letnich obligacji oszczędnościowych do 2,1 proc.
Wiceminister finansów Piotr Nowak (fot. MF/Piotr Nowak)

Oprocentowanie dwuletnich obligacji oszczędnościowych wzrośnie w styczniu poziomu 2,10 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

"W styczniu podnosimy oprocentowanie obligacji dwuletnich do 2,10 proc. Dzięki temu nabywcy indywidualni nadal mogą nabywać obligacje oszczędnościowe na preferencyjnych warunkach w stosunku do rynku hurtowego, na którym rentowność obligacji dwuletnich wynosi obecnie ok. 2 proc. Oprocentowanie pozostałych obligacji pozostaje bez zmian. W grudniu zostało ono podniesione w pierwszym okresie odsetkowym o 0,1-0,2 punktu procentowego w przypadku obligacji 3-, 4- i 10-letnich oraz 6- i 12-letnich obligacji rodzinnych" - powiedział cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Piotr Nowak.

Zgodnie z komunikatem oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym w przypadku obligacji 3-letnich wynosi 2,2 proc., dla 4-latek - 2,4 proc. oraz 2,7 proc. dla 10-latek. Natomiast 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio w wysokości 2,8 proc. i 3,2 proc. w pierwszym okresie odsetkowym.

Czytaj też: MF: Centralna Baza Rachunków ułatwi szukanie majątku przestępców

MF poinformowało, że dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25 proc. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc.

Natomiast oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2 proc. dla papierów 12-letnich.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF podnosi oprocentowanie 2-letnich obligacji oszczędnościowych do 2,1 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!