Mateusz Morawiecki: Deficyt budżetowy w ryzach. Strategia rozwoju działa tylko oszczędności mało

Mateusz Morawiecki: Deficyt budżetowy w ryzach. Strategia rozwoju działa tylko oszczędności mało
Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił informację w sprawie realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (fot.PTWP)

- Gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Czternaście z najważniejszych wskaźników gospodarczych ostatnio się poprawiło. Po raz pierwszy od ostatnich 28 lat mamy więcej - o 3,5 proc. - optymistów od pesymistów, co dla narodu malkontentów jest osiągnięciem - ocenia wicepremier Mateusz Morawicki.

• Podczas wtorkowego (30 maja) posiedzenia rządu wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawia informację w sprawie realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

• Morawiecki jest zadowolony z tempa jej wdrażania, bo efekty widać "gołym okiem".

• Czternaście z najważniejszych wskaźników gospodarczych ostatnio się poprawiło - powiedział wicepremier.

• Mówił też o tym, że PiS przekonuje partnerów w rządzie i Radzie Dialogu Społecznego, aby tę resztkę środków OFE przekształcić w "zaczyn oszczędnościowy".

 

W rozmowie z dziennikarzami Morawiecki powiedział, że jest zadowolony z tempa wdrażania SOR, bowiem efekty widać gołym okiem.

"Widać wyraźnie, że maleje bezrobocie na skutek przyciąganych przez nas inwestycji, zarówno zagranicznych, jak i krajowych. W specjalnych strefach ekonomicznych mamy 60 proc. inwestorów polskich, 40 proc. inwestorów zagranicznych, mamy w nich 90 proc. więcej inwestycji niż wcześniej, mamy stworzone kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy w samych strefach ekonomicznych" - powiedział.

Miejsca pracy i wynagrodzenia Polaków

Poinformował, że udało się przyciągnąć wiele instytucji przemysłowych i finansowych z Londynu czy Nowego Jorku, co przyczyniło się do powstania ponad 30 tys. miejsc pracy.

"To jest coś, nad czym pracujemy najmocniej: miejsca pracy, wynagrodzenia Polaków. Patrzymy na plan rozwoju gospodarczego trochę inaczej, niż to było przez poprzednie 27 lat, gdzie wskaźniki gospodarcze wytyczały pewne kierunki postrzegania jakości polityki gospodarczej. My przez pryzmat ludzi wychodzimy z założenia (...), że jeśli wskaźniki stają się celem samym dla siebie, to przestają mieć znaczenie" - wskazał.

Podkreślił, że dla niego wskaźniki nie są celem samym w sobie, a celem jest poprawa życia polskich rodzin i jakości naszego rozwoju gospodarczego. Według niego, jeżeli popatrzy się na to przez pryzmat: pracy, płacy, mieszkania czy rodziny to widać wyraźnie, że przez ostatnie 18 miesięcy zmieniła się jakość polityki gospodarczej Polski.

"Płace rosną tak, jak dawno nie rosły, od kilkunastu lat. Pracy jest więcej niż kiedykolwiek. Mieszkanie - to jest wielki bardzo ważny projekt, który rusza powoli, ale w nowym zupełnie kształcie. Za rok będzie można ocenić nas po owocach" - zapowiedział.

Morawiecki podał, że przez ostatnie pięć lat średnio co roku było oddawanych 150 tys. mieszkań, a w 2016 r. zostało oddanych blisko 170 tys. mieszkań. "Myślę, że za kilka lat będzie to średnio co najmniej 200 tys. mieszkań lub więcej" - powiedział. Ocenił, że bardzo ważne jest, aby podaż mieszkań na wynajem i na sprzedaż była znacząco większa, o 30 proc., a najlepiej o 50 proc. większa niż do tej pory, bowiem dzięki temu można będzie zlikwidować wielomilionowy deficyt liczby mieszkań.

Według wicepremiera, kolejnym elementem SOR - ważnym z punktu widzenia obywatela - jest "rodzina". Autor strategii wyjaśnił, że obecnie rząd przekazuje na rodzinę 3,5 razy większe wsparcie niż w 2013 r. "Jednocześnie to wszystko dzieje się w stabilnym otoczeniu makroekonomicznym. Deficyt budżetowy jest w ryzach. Dług publiczny rośnie, ale najmniej w ciągu ostatnich 10 lat" - powiedział.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mateusz Morawiecki: Deficyt budżetowy w ryzach. Strategia rozwoju działa tylko oszczędności mało

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!