Mało konkretów ws. uproszczeń w prawie budowlanym

Mało konkretów ws. uproszczeń w prawie budowlanym
Dr inż. Michał Domińczak, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. (fot. cakj.pl)

- Proponowane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany w zakresie szeroko rozumianego prawa budowlanego są na razie zbyt ogólne, by móc je kompleksowo ocenić - uważa dr inż. Michał Domińczak, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Jego zdaniem kierunek zaproponowanych zmian jest słuszny, ale z drugiej strony, jak twierdzi, po ponad 200 dniach urzędowania i szumnych zapowiedziach ministerstwa, powinniśmy oczekiwać więcej konkretów.

Jak przypomina Domińczak, przedstawiony 9 czerwca przez ministra Morawieckiego tzw. Pakiet dla Przedsiębiorców oprócz spraw podatkowych i prawnych obejmuje również kilka kwestii związanych budownictwem, w tym z przepisami BHP i prawem budowlanym.

- Trudno ocenić w tej chwili zapowiadane przez Ministerstwo Rozwoju złagodzenie przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Co prawda, obniżenie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na pierwszy rzut oka może brzmieć niepokojąco,  jednak osoby na co dzień mające do czynienia z prowadzeniem robót budowlanych patrzą na ten problem z innej, w tym także kosztowej, perspektywy. Wszystko będzie zależeć od tego, w jakim zakresie planowane jest złagodzenie przepisów i czy zmniejszając koszty związane z przestrzeganiem niektórych przepisów BHP, nie doprowadzi się do jednoczesnego zwiększenia zagrożenia dla pracowników - uważa ekspert.

MR zaproponowało również pakiet uproszczeń w samym prawie budowlanym. Proponowane zmiany obejmują m.in. ułatwienie wydawania zgód na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, zwolnienie niektórych robót budowlanych z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, skrócenie z 30 do 21 dni terminu rozpatrywania zgłoszeń oraz uznanie za nieistotne odstępstwa od projektu budowlanego zmiany wymiarów nieliniowego obiektu budowlanego nieprzekraczającej 2 proc.

Zdaniem dr inż. Michała Domińczaka te zmiany można ocenić dwojako. - Z przedstawionych propozycji bardzo pozytywnie należy ocenić zapowiedź ułatwień w uzyskiwaniu odstępstw od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeśli dotyczyć to będzie np. lokalizacji zabudowy czy kształtowania pomieszczeń przeznaczonych do pracy, może znacząco ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w istniejących budynkach, dając szersze możliwości rewitalizacji - uważa.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Mało konkretów ws. uproszczeń w prawie budowlanym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!