XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Litwa: Rząd wydłużył termin budowy polsko-litewskiego gazociągu

Litwa: Rząd wydłużył termin budowy polsko-litewskiego gazociągu
Rząd Litwy o dwa lata wydłużył realizację projektu budowy polsko-litewskiego połączenia gazowego GIPL (fot. Astrid Westvang/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

• Rząd Litwy o dwa lata wydłużył realizację projektu budowy polsko-litewskiego połączenia gazowego GIPL.
• Po uwzględnieniu propozycji zmiany przebiegu gazociągu po stronie polskiej, projekt ma być sfinalizowany nie pod koniec 2019 r., a w grudniu 2021 r.

 

Zdaniem ministra energetyki Litwy Rokasa Masiulisa propozycja strony polskiej dot. zmiany przebiegu gazociągu i wydłużenie czasu jego budowy nie będzie miała negatywnego wpływu na realizację projektu.

- Decyzja Polski eliminuje pośpiech w realizacji tego projektu - powiedział minister Masiulis, komentując poniedziałkową decyzję litewskiego rządu.

Ministerstwo Energetyki Litwy w komunikacie wskazuje też, że zmiana trasy gazociągu może o 10 proc. zwiększyć wydajność transportowania gazu z Litwy do Polski, co z kolei przełoży się na efektywność pracy terminalu LNG z Kłajpedzie.

Strona litewska liczy również na to, że skrócenie trasy gazociągu po stronie polskiej pozwoli na zaoszczędzenie środków unijnych przeznaczonych na ten cel, w wyniku czego może się zwiększyć wsparcie finansowe UE dla Litwy.

Czytaj też: Jednolity Plik Kontrolny: Bezpłatna aplikacja od listopada

Przed kilkoma tygodniami GAZ-System, uwzględniając "kilka problemów technicznych", zaproponował nowy przebieg gazociągu po stronie polskiej, co wydłuża budowę obiektu.

Interkonektor GIPL ma zintegrować rynki gazowe państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu UE, zdywersyfikować źródła dostaw gazu, a także podnieść bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa. Został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych projektów w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W październiku 2013 r. KE nadała mu status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).

Rura ma mieć średnicę 700 mm i połączy tłocznie gazu w obu krajach - litewską tłocznię gazu Jauniunai i polską tłocznię Rembelszczyzna. Całkowita długość planowanego gazociągu wynosi 534 km, z czego około 357 km w Polsce. Szacowana wartość projektu GIPL to 558 milionów euro, z czego na terytorium Polski 422 miliony euro, a na terytorium Litwy 136 milionów euro.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa: Rząd wydłużył termin budowy polsko-litewskiego gazociągu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!