Kuź: UE jest osłabiana przez różnice interesów pomiędzy Zachodem a Wschodem, Północą a Południem

Kuź: UE jest osłabiana przez różnice interesów pomiędzy Zachodem a Wschodem, Północą a Południem
Państwa narodowe są osłabiane w swoich kompetencjach przez proces globalizacji - mówi Michał Kuź (fot.pixabay.com)

Unia Europejska jest osłabiana przez regionalne różnice interesów pomiędzy Zachodem a Wschodem, Północą a Południem. Tworzy to sytuację, w której mogą wybijać się, niekoniecznie zwyciężać, ale wybijać się takie regionalizmy - powiedział politolog dr Michał Kuź.

• Zdaniem politologa referendum w Katalonii ośmieli ruchy separatystyczne w Europie.

• W miarę jak instytucje unijne słabną, a słabną, i w miarę jak pojawia się pewna atmosfera niepokoju i niestabilności, również w przypadku państw narodowych, to ruchy separatystyczne będą rosły w siłę - zaznaczył.

• Dodaje, że państwa narodowe są osłabiane w swoich kompetencjach przez proces globalizacji.

W niedzielę w Katalonii odbyło się referendum w sprawie niepodległości od Hiszpanii. Według regionalnego rządu katalońskiego w plebiscycie zagłosowało ok. 2,3 mln osób, czyli ok. 42 proc. uprawnionych, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego najbogatszego hiszpańskiego regionu. 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy uznano za nieważne.

Hiszpańskie władze centralne uznają referendum za nielegalne. W niedzielę kilkaset osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie w referendum, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze. Doszło też do konfrontacji między funkcjonariuszami katalońskiej policji a skierowaną do tego regionu przez Madryt Gwardią Cywilną.

Referendum za nielegalne uznała również Komisja Europejska, jednocześnie wzywając strony konfliktu do dialogu.

Zdaniem politologa dr. Michała Kuzia referendum w Katalonii "ośmieli ruchy separatystyczne" w Europie.

Czytaj też: Waszczykowski o sytuacji w Katalonii: Zabrakło głosu "rzekomej twarzy UE" Donalda Tuska

"Na pewno już niedługo możemy się liczyć z podobnymi działaniami w Kraju Basków, są też regiony we Włoszech, które mają zadawnione separatystyczne tendencje, nawet jeżeli popatrzymy na takie duże i spójne kraje europejskie jak Niemcy czy Francja, to zobaczymy, że często ten sprzeciw wobec obecnej polityki rządu ma charakter bardzo geograficzny" - powiedział politolog.

Jak tłumaczył: "konkretne regiony są bardziej niezadowolone z tego, jak działa polityka, inne mniej. Nie zawsze te różnice kulturowe i językowe są tak wyraźne, jak w przypadku Katalończyków, ale one niewątpliwie istnieją" - przekonywał.

"I tak w miarę jak instytucje unijne słabną, a słabną, i w miarę jak pojawia się pewna atmosfera niepokoju i niestabilności, również w przypadku państw narodowych, to te ruchy separatystyczne będą rosły w siłę" - stwierdził Kuź.

Zdaniem politologa państwa narodowe są osłabiane w swoich kompetencjach przez proces globalizacji. "W mniejszym stopniu kontrolują swoją gospodarkę, w mniejszym stopniu kontrolują swoje granice" - mówił.

Jak wyjaśniał: "Unia Europejska z kolei jest osłabiana przez regionalne różnice interesów pomiędzy Zachodem a Wschodem, Północą a Południem. Tworzy to sytuację, w której mogą wybijać się, niekoniecznie zwyciężać, ale wybijać się takie regionalizmy".

Według Kuzia takie małe regiony mogą być bardziej elastyczne, jeśli chodzi o globalną gospodarkę, a jednocześnie mniej się boją tego - jak stwierdził - "straszaka", który zadziałał w przypadku Szkocji.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kuź: UE jest osłabiana przez różnice interesów pomiędzy Zachodem a Wschodem, Północą a Południem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!