Koniec podziału na czas letni i zimowy? PSL: Zmiana czasu to złe rozwiązanie

Koniec podziału na czas letni i zimowy? PSL: Zmiana czasu to złe rozwiązanie
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie (fot.pixabay.com)

PSL chce by przez cały rok obowiązywał czas letni.  Zmiana czasu nie przynosi żadnych pozytywnych skutków ekonomicznych - powiedział poseł Mieczysław Kasprzak (PSL).

• PSL zgłosiło w Sejmie projekt ustawy, który znosi podział czasu na letni i zimowy.

• Przez cały rok obowiązywałby obecny czas letni – poinformował Kasprzak (PSL).

• Zmiana czasu bardzo źle wpływa na gospodarkę i na zdrowie ludzi - zaznaczył.

"W Polsce dwa razy w roku odbywa się zmiana czasu. Jest to bardzo złe rozwiązanie, które nie przynosi żadnych pozytywnych skutków ekonomicznych. Bardzo źle wpływające przede wszystkim na gospodarkę, ale także na zdrowie ludzi" - ocenił. Argumentował, że "prawie 90 proc. obywateli jest przeciwko zmianie czasu". "Kiedyś było to może uzasadnione, dzisiaj nie ma takiego uzasadnienia" - zauważył.

Pytany o reakcje innych klubów poselskich na projekt ustawy zgłoszony przez PSL Kasprzak zaznaczył, że "wszystkie kluby popierają naszą inicjatywę". "Jak będzie w głosowaniu trudno mi powiedzieć. To jest ustawa techniczna nie polityczna" - dodał.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja.

W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i niektórych regionach Brazylii. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego się nie stosuje.

Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali ten pomysł w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Koniec podziału na czas letni i zimowy? PSL: Zmiana czasu to złe rozwiązanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!