XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych: opodatkowanie funduszy inwestycyjnych do poprawy

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych: opodatkowanie funduszy inwestycyjnych do poprawy
KPF w swojej analizie wskazuje na bardzo realne ryzyko pogorszenia możliwości odzyskiwania „złych długów” z sektora bankowego i SKOK w konsekwencji zmniejszenia środków przeznaczanych przez banki i SKOK-i na akcję kredytową, skierowaną do klientów detalicznych. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Uczestnicy rynku kapitałowego i finansowego zostali niedawno zaskoczeni zgłoszeniem poselskiego projektu ustawy, który zakłada między innymi objęcie funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) podatkiem dochodowym.
• Eksperci i praktycy rynku finansowego są zgodni, że przyjęcie regulacji w aktualnym kształcie nie tylko skutecznie zahamuje pożyteczny dla naszej gospodarki rozwój FIZ, ale może wręcz doprowadzić do załamania funkcjonowania polskiego sektora zarządzania wierzytelnościami, a w konsekwencji znacząco osłabić stabilność systemu finansowego w naszym kraju.
• Ocenę skutków proponowanego rozwiązania przedstawiła w swoim oficjalnym stanowisku Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF), której eksperci przygotowali szczegółową analizę w tym przedmiocie.

Analiza autorstwa Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce:

Nie ulega wątpliwości, że FIZ są niezwykle ważnym kanałem finansowania gospodarki. W formie FIZ działają między innymi fundusze sekurytyzacyjne, których rynek dobrze poradził sobie w Polsce w okresie kryzysu finansowego. Ich pożyteczna i istotna dla gospodarki rola jest doceniana przez Komisję Europejską, która wskazuje, że bez właściwego rynku sekurytyzacji zdolność banków do zbywania aktywów jest ograniczona.

W efekcie, konieczność zmniejszenia zadłużenia wynikająca z przepisów prawa, prowadzić może banki do cięć w ich bilansach poprzez ograniczenie dostępności kredytów. To zaś bezpośrednio przekłada się na hamowanie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Finansowanie gospodarki za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych jest z kolei mniej zależne od ograniczeń sektora bankowego, przez co łagodzi się wpływ ewentualnego kryzysu finansowego na udzielanie kredytów, a w konsekwencji na wzrost gospodarczy i zatrudnienie, sprzyjające ogólnej stabilności systemu finansowego i stabilności gospodarek danego kraju.

– W zgodnej opinii ekspertów objęcie FIZ podatkiem dochodowym – odwrotnie do zamierzeń wnioskodawców propozycji zmian legislacyjnych – nie przyniesie zwiększonych wpływów podatkowych do budżetu. Paradoksalnie, efektem tych zmian będzie nawet utrata prawdopodobnie większości aktualnie uzyskiwanych wpływów podatkowych, które wynikają z obowiązków podatkowych inwestorów tych funduszy. Taka działalność będzie w Polsce wygaszana. Co więcej, likwidacja wielu miejsc pracy w sektorze zarządzania wierzytelnościami, co oczywiste, pozbawi budżet wpływów ze składek na ubezpieczenia społeczne w branży TFI i zarządzających wierzytelnościami, a co za tym idzie – nawet utratę wpływów z tego tytułu – mówi Andrzej Roter, prezes KPF.

– Można przewidywać również, że wejście w życie propozycji zmian podatkowych w aktualnym kształcie wprost wymusi na polskich przedsiębiorcach, jeśli podejmowaliby racjonalną przecież decyzję o utrzymaniu dotychczasowej działalności, konieczność przeniesienia istotnej części zakumulowanego kapitału polskich przedsiębiorców za granicę. Polska przestanie być i w tym przypadku miejscem, gdzie zapadają decyzje inwestycyjne co do takich środków. Podobnie postąpią zapewne inwestorzy zagraniczni, którzy są obecnie uczestnikami lub obligatariuszami takich funduszy, co spowoduje falę odpływu kapitału z Polski. Takie – negatywne dla polskiego rynku finansowego i gospodarki – zjawisko, jest tym bardziej prawdopodobne, że w innych krajach Unii Europejskiej funkcjonują rozwiązania podatkowe, mające na celu rozwój tego kanału oszczędzania, inwestowania i finansowania. Polska postąpiłaby więc inaczej niż zdecydowana większość państw, gdzie fundusze inwestycyjne są zwolnione z opodatkowania lub przynajmniej korzystają ze stawek preferencyjnych - dodaje Roter.

Czytaj też: Jednolity podatek do końca roku

KPF w swojej analizie wskazuje ponadto na bardzo realne ryzyko pogorszenia możliwości odzyskiwania „złych długów” z sektora bankowego i SKOK w konsekwencji zmniejszenia środków przeznaczanych przez banki i SKOK-i na akcję kredytową, skierowaną do klientów detalicznych. W tym kontekście warto zauważyć, iż w ostatnich latach zjawisko wykluczenia z rynku finansowego ulegało systematycznemu ograniczaniu, a w efekcie następowały pozytywne zmiany w obszarze wykluczenia społecznego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych: opodatkowanie funduszy inwestycyjnych do poprawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!