Kolejna runda negocjacji w Kompanii Węglowej 4 marca

Kolejna runda negocjacji w Kompanii Węglowej 4 marca
Przewodniczący Związku Zawodowego Górników Dariusz Potyrała zaznaczył, że czwartkowe pismo do Rogali odbiera w kontekście przypomnienia mu, że w firmie jest nierozwiązany przedmiot sporu zbiorowego. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Pełniący obowiązki prezesa Kompanii Węglowej Tomasz Rogala zaprosił działające w spółce związki na rozmowy w ramach trwającego tam sporu zbiorowego na 4 marca - poinformował rzecznik spółki Tomasz Głogowski. Związki deklarują, że czekają na to spotkanie.

Jak przekazał w piątek (26 lutego) rzecznik Kompanii, pełniący swoje obowiązki od środy Rogala zaznaczył w piśmie do związkowców, że wskazana przez niego przyszłotygodniowa data wynika z konieczności zapoznania się z sytuacją spółki.

Dzień wcześniej związki działające w Kompanii zażądały od p.o. prezesa działań ws. sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń w 2016 r. oraz prezentacji planów dla firmy. Zaznaczyły, że brak stanowiska zarządu spółki może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych.

Przeczytaj: Paweł Kukiz atakuje PiS

Jak wyjaśnił w rozmowie z przewodniczący kompanijnej Solidarności Bogusław Hutek, takie sformułowanie w piśmie do p.o. prezesa wynika z faktu, że poprzedni, odwołany w środę prezes Krzysztof Sędzikowski nie przystąpił do negocjacji w ramach wszczętego sporu zbiorowego. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wskazuje natomiast, że jeśli pracodawca nie przystąpi do negocjacji, można rozpocząć po 14 dniach akcję protestacyjną bez informowania go.

- Prezes Rogala dał zwrotkę i poczekamy już do tego piątku. Może będzie miał jakieś nowe pomysły, nowe otwarcie - powiedział Hutek.

Również przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała zaznaczył, że czwartkowe pismo do Rogali odbiera w kontekście przypomnienia mu, że w firmie jest nierozwiązany przedmiot sporu zbiorowego. Potyrała zastrzegł, że choć nie jest autorem listu, postrzega jego charakter jako "informacyjno-przypominający".

- Nie widzę tu formy jakiegoś ultimatum - podkreślił szef ZZG.

W noszącym czwartkową datę piśmie do p.o. prezesa spółki związkowcy zażądali w trosce o przyszłość Kompanii Węglowej podjęcia natychmiastowych działań w dwóch kwestiach.

Pierwsza z nich dotyczy zgłoszonego sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń na rok 2016 r. i złamania prawa przez zarząd Kompanii Węglowej poprzez niepodjęcie rokowań do 19 lutego br. Drugi temat dotyczy przedstawienia, w obecności przedstawiciela Ministerstwa Energii, zatwierdzonego przez radę nadzorczą Planu Techniczno-Ekonomicznego na lata 2016-2017 oraz biznesplanu.

Przeczytaj: Ministerstwo środowiska o sukcesach na 100 dni rządu

- Niezajęcie przez zarząd Kompanii Węglowej stanowiska może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - skonkludowali w piśmie liderzy central związkowych w KW.

Związkowcy napisali do Rogali w dzień po objęciu przez niego obowiązków prezesa Kompanii - wobec odwołania w środę dotychczasowego prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego. Na ten dzień planowano spotkanie związkowców z Kompanii z zarządem spółki i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, jednak w południe rozmowy - na które zapraszał stronę społeczną właśnie prezes Sędzikowski - odwołano bez podania przyczyn. Kilka godzin później ogłoszono informację o dymisji prezesa, również bez podania przyczyn tej decyzji.

Sporną kwestią w relacjach Sędzikowskiego z działającymi w Kompanii związkami stało się w końcu stycznia br. wypowiedzenie przez zarząd Kompanii porozumienia, gwarantującego górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przekazaniu kopalń do PGG. Prezes tłumaczył, że firma w nowej strukturze musi mieć możliwość większej elastyczności w tym zakresie i należy negocjować taki system wynagradzania, który powiąże płace z wynikami firmy. Ostatecznie pod naciskiem związkowców zarząd po dwóch tygodniach wycofał wypowiedzenie porozumienia.

Kolejną sporną kwestią jest wysokość przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w Kompanii w tym roku.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!