Kluby za klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania

Kluby za klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania
Rządowy projekt zakłada wprowadzenie klauzuli, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania (fot.:pixabay.com)

• Żaden klub nie zapowiedział głosowania przeciw nowelizacji Ordynacji podatkowej, wprowadzającej tzw. klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, choć podczas drugiego czytania zgłoszono szereg poprawek.
• Kluby opozycyjne uzależniają sposób głosowania od ich przyjęcia.

W czwartek (12 maja) w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu. Zakłada on wprowadzenie klauzuli, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania - uniemożliwić im dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Projekt przewiduje, że klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

W myśl projektu minister finansów miałby wydawać tzw. opinie zabezpieczające, mające gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania, powoływana przez ministra finansów spośród przedstawicieli różnych instytucji. Nowela ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zobacz: Sejmowa komisja zarekomendowała ograniczenie in-house w zamówieniach

Podczas drugiego czytania sprawozdawca komisji Jerzy Gosiewski (PiS) przekonywał, że wprowadzenie klauzuli powinno skutecznie zniechęcić podatników do unikania opodatkowania i pozwolić na walkę z "agresywną optymalizacją podatkową". Obecny brak klauzuli, przekonywał, stanowi przeszkodę w zachowaniu szczelności polskiego systemu podatkowego.

Przedstawił zarazem szereg poprawek do rządowego projektu, przyjętych w efekcie prac w specjalnej podkomisji i zaakceptowanych przez całą komisję finansów. Te poprawki to m.in. wprowadzenie od 1 stycznia 2017 r. obowiązku składania przez podatników jednolitego pliku kontrolnego w zakresie ewidencji VAT, uzupełnionego o NIP kontrahentów. Z kolei od 1 stycznia 2018 r. wprowadzony byłby obowiązek przesyłania co miesiąc elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT przez wszystkie podmioty VAT-owskie.

Podkomisja zdecydowała ponadto, że przepisy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania będą miały zastosowanie "do korzyści podatkowej uzyskanej po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy", co ma nastąpić po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Wcześniej była mowa o tym, że regulacje te będą miały zastosowanie "do czynności dokonanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy".

Występujący w imieniu klubu PiS Andrzej Szlachta powoływał się na opinię NIK, że brak klauzuli stanowi przeszkodę w uszczelnieniu systemu podatkowego. Przekonywał, że jej wprowadzenie uporządkuje ten system.

Znacznie bardziej krytyczny był Włodzimierz Nykiel (PO), którego zdaniem klauzula jest potrzebna, ale obecna "jest skonstruowana wadliwie", zawiera zbyt wiele nieostrych pojęć i powinna być uzupełniona o mechanizmy prawne "o charakterze zabezpieczającym dla podatnika".

Jego zdaniem wydanie opinii zabezpieczającej powinno być tańsze, niż proponuje projekt (20 tys. zł) - kosztować 5 tys. zł. Z kolei Rada ds. Unikania opodatkowania nie powinna być powoływana nie przez ministra finansów, co zawsze powoduje pewną zależność, ale przez premiera. "Po to, by skutecznie chronić podatników, opinia rady powinna być obligatoryjna" - przekonywał Nykiel. Poseł PO uznał też, że 30-dniowe vacatio legis jest zbyt krótkie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kluby za klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!