Klastry sposobem na rozwój firm

Klastry sposobem na rozwój firm
Jeśli chcemy rozwijać gospodarkę przez klastry, musimy stawiać na sieć powiązań w danym regionie (fot.pixabay.com)

Spółkom MSP działającym w pojedynkę trudniej rywalizować o klienta. Patentem na sukces może okazać się działanie w grupie.

Współpracującym ze sobą firmom łatwiej kreować rozwiązania dopasowane do potrzeb większej grupy odbiorców i budować przewagę konkurencyjną na rynku. Szczególnie cenna może okazać się kooperacja przedstawicieli biznesu, nauki i administracji, która wpływa na rozwój regionów - pisze "Puls Biznesu".

Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że w Polsce działa ponad 130 klastrów. Jednak tylko część z nich ma potencjał do tego, żeby oddziaływać na gospodarkę, ponieważ większość z nich to młodzi liderzy rynku. Warto podkreślić, że blisko połowa klastrów działa tylko w czterech województwach: mazowieckim (13), dolnośląskim (11), wielkopolskim (12) oraz śląskim (28).Jak podaje gazeta, tylko 69 proc. z nich ma spisaną strategię rozwoju, prawie połowa współpracuje z partnerami zagranicznymi, a ok. 30 proc. uczestniczy w międzynarodowych sieciach, stowarzyszeniach lub organizacjach branżowych - czytamy w "PB".

- Jeśli chcemy rozwijać gospodarkę przez klastry, musimy stawiać na sieć powiązań w danym regionie, realizując konkretne cele - zwraca uwagę cytowany w artykule Thomas Lammer-Gamp z Europejskiego Sekretariatu ds. Analiz Klastrów. Jego zdaniem firmy, które specjalizują się w takich obszarach jak technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK), lotnictwo, chemia czy rolnictwo, powinny ściśle ze sobą współpracować.

Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), podkreśla, że w obecnej perspektywie władze Mazowsza stawiają na budowanie powiązań wewnątrz danej branży, a także między sektorami, w tym szczególnie pomiędzy administracją, biznesem i nauką. - Takie działania sprzyjają realizacji inwestycji, które wzmacniają konkurencyjność przedsiębiorstw, a także rozwój inteligentnych miast - zaznacza Frankowski.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!