KE zaakceptowała polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii

KE zaakceptowała polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii
Polskie władze uznały, że system świadectw CHP nie stanowi pomocy państwa, ale poinformowały o nim Komisję Europejską, aby mieć pewność prawną. (fot. fotolia)

Komisja Europejska uznała w środę, że polski plan wsparcia dla wytwarzania ciepła wraz z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji, jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Jak poinformowała KE, polski system certyfikatów wspierający wysoko wydajną kogenerację ciepła i energii elektrycznej przyczynia się do zwiększenia efektywności pozyskiwania energii i może pomóc w realizacji celów w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej. Dlatego w świetle przepisów UE jest on dopuszczalną pomocą państwa."Europa potrzebuje bardziej wydajnej produkcji energii, abyśmy mogli osiągnąć nasze cele w zakresie ochrony środowiska" - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie KE.

Polska wprowadziła system wsparcia dla certyfikatów pochodzenia energii z procesu skojarzonego wytwarzania (ang. CHP - Combined Heat and Power) w 2007 roku. Beneficjentami programu są producenci energii cieplnej i elektrycznej w wysoko wydajnych elektrowniach kogeneracyjnych. Obecnie są trzy kategorie beneficjentów kwalifikujących się do otrzymywania różnego rodzaju certyfikatów. Świadectwa są oznaczone różnymi kolorami (żółtym, fioletowym lub czerwonym) i wydawane beneficjentom w zależności od źródła paliwa i wydajności elektrociepłowni.

Czytaj też: Komisja Europejska wszczyna postępowanie i zawiesza podatek handlowy w Polsce

Według komunikatu system wymaga, aby dostawcy energii elektrycznej i niektóre podmioty kupowały od korzystających z niego wytwórców określoną liczbę certyfikatów CHP, proporcjonalnie do ilości energii dostarczonej użytkownikom końcowym lub zakupionej. Program ma być realizowany do 2018 r.

Polskie władze uznały, że system świadectw CHP nie stanowi pomocy państwa, ale poinformowały o nim Komisję Europejską, aby mieć pewność prawną.

KE uznała z kolei, że do finansowania systemu wsparcia certyfikatów CHP wykorzystywane są zasoby państwowe i że zawiera on wszystkie elementy potrzebne do tego, by uznać go za pomoc państwa. Równocześnie stwierdziła jednak, że jest on zgodny z przepisami w sprawie pomocy państwa, a w szczególności z wytycznymi w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią. Zgodnie z tymi przepisami państwa członkowskie mogą przyznawać pomoc państwa na wysoko wydajną kogenerację energii cieplnej i elektrycznej na określonych warunkach. KE stwierdziła, że polski system wsparcia CHP promuje efektywność energetyczną i spełnia te warunki.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!